Zájem lidí pod elektronickou peticí Za odstranění nevkusného sousoší v posledních dnech klesá. V úterý jich bylo čtyřiaosmdesát.

„V nedávné době se otevřel zrekonstruovaný přístav s novým hotelem a zázemím pro návštěvníky, nové parkoviště… Avšak mezi nimi vyčnívá v místním povědomí nevkusné sousoší umělce Davida Černého. Tři psi na sobě, o nichž se dá s jistotou říct, že vzájemně souloží,“ napsali kritici v úvodu petice.

A pokračovali. „Už tato nevhodnost by stála sama za vypíchnutí, ale ke všemu se sousoší nachází při samotném vjezdu do Veselí směrem od Brna u silnice 1. třídy I/54.“


Nahrává se anketa ...

Lesknoucí se sousoší stojí před vstupem do přístavu u Baťova kanálu a před apartmány Vinařství Veselí nad Moravou, které se prezentuje firemní anglickou značkou Dog in Dock. Tedy do češtiny volně přeloženo jako pes v přístavním doku.

Samotné sousoší pak nese název Dog in Dock in dog, kde si tři psi z ušlechtilé oceli se zrcadlově leštěným povrchem mají hrát.

„Dílo má nechávat lidem prostor pro fantazii a vzbuzovat emoce, což jistě plní,“ reagoval Tomáš Zbořil jednatel veselského vinařství, které má veselící se psy i na etiketách svých vín.

Zároveň doplnil, že dílo není vulgární. „Myslím si, že našim hostům se líbí. Denně jsou to desítky lidí, kteří se u sousoší fotí a sdílejí to,“ řekl Zbořil.

Ani petice neněmí nic na tom, že výsledné dílo podle něj splňuje svůj účel a jsou s ním nadmíru spokojení.

„Nejenže přitahuje pozornost, ale také podtrhuje charakter našeho areálu. Umělecké dílo vítá návštěvníky hned při vstupu do areálu Dog in Dock. Věříme, že areál Dog in Dock a okolí přístavu Baťova kanálu je nyní místem, které dýchá geniem loci a přiláká tím do Veselí nad Moravou více návštěvníků,“ dodal jednatel Vinařství Veselí nad Moravou, které je součástí investiční skupiny Trigema.

Ústřední kolo soutěže dechových orchestrů hostilo poprvé Veselí nad Moravou. Nejlepší žákovské orchestry České republiky si mohli lidé poslechnout i na náměstí Míru, kde se odehrávalo i slavnosti udělování ocenění.
Veselí premiérově ovládla republiková soutěž dechovek, zlato zůstalo i doma

Ta s Davidem Černým spolupracuje už osm let. Mimo jiné své obrovské sochy zakomponoval do bytového domu Trigemy v pražském Karlíně.

K petici vztahující se k psímu sousoší se veselská radnice podle své mluvčí Olgy Svoják nevyjadřuje. „Jde o soukromé dílo na soukromém pozemku,“ uvedla mluvčí na dotaz redakce.