Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) představil třináctistránkový dokument, který popisuje vyšetřování výbuchů, ministr obrany Martin Stropnický upřesňoval fámy, které se o skladu šíří, a poslanci požadovali vysvětlení. U pultíku v Poslanecké sněmovně vystoupil 
i starosta Vlachovic, kam Vrbětice spadají, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) ale přítomen nebyl. Zastupoval ho jeho náměstek Jaroslav Drozd. „To je opovržení nejvyššího kalibru," reagoval na to například poslanec hnutí Úsvit Tomio Okamura.
Jenže poslanci na mimořádné schůzi k žádnému závěru nedošli, schůzi odložili až na 19. ledna. Lidem, jejichž domovy jsou v okolí nejen vrbětického skladu, tak vzkázali, že debata o pravidlech pro provoz muničních areálů počká.

Do té doby se bude situací zabývat ještě Bezpečnostní rada státu, která se sejde 22. prosince.

„Prožili jsme si těžké chvíle. Místo příprav Vánoc jsme měli strach o své domovy. Zasloužíme si důkladné vyšetření a omluvu," obracel se dnes na poslance starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák (STAN). Zároveň stát požádal, aby byly vypovězeny všechny nájemní smlouvy ve skladech a aby byla všechna munice odvezena. Nejlépe do Vánoc.

To se ale s největší pravděpodobností nestihne. Svátky tak obyvatelé Lipové, Vrbětic i Vlachovic prožijí s nevyzpytatelnou municí za okny. Ostatně s tím počítá i sám Hověžák.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka na mimořádné schůzi zopakoval, že veškerou zbývající munici by měli odvézt její vlastníci. Připustil také, že případ změní legislativu. Konkrétně by se podle něj měly aktualizovat předpisy pro nakládání s municí a vzájemná spolupráce mezi subjekty, které to mají na starosti.

Případ nyní vyšetřuje protimafiánský útvar

Nejžhavějším tématem ale zatím zůstává, kdo a jak případ vyšetřuje. Podle ministra vnitra Milana Chovance na něm pracuje především Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, dále ho vede státní zastupitelství ve Zlíně, které však zakázalo jakoukoli medializaci vyšetřování. Ministr k tomu jen doplnil, že zločin byl překvalifikován na úmyslný trestný čin obecného ohrožení, za který pachateli hrozí osm až patnáct let.

Případ ve Vrběticích vzbudil zájem také o další muniční sklady. Po výbuších proto policie zkontrolovala dalších 
28 skladů. Zatím bylo dokončeno osmnáct kontrol, ve čtyřech případech se našlo pochybení. „Žádné není tak velké, aby vzniklo nějaké riziko," upřesnil Milan Chovanec s tím, že se jednalo hlavně 
o chyby v zápisech výrobních čísel, nepožádání o potřebné dokumenty a podobně.

První výbuch se ze skladu ve Vrběticích ozval 16. října, zcela zničil sklad číslo šestnáct a nepřežily ho dvě osoby. Na začátku prosince v areálu vybuchl další sklad, tentokrát číslo dvanáct, který se od místa prvního výbuchu nalézá zhruba v kilometrové vzdálenosti.

KATEŘINA CIBOROVÁ