„Z tohoto útržku to vypadá, že se vláda o některé spoluobčany umí postarat,“ napsal k fotografii složenky Okamura. Ihned se začalo spekulovat nad pravostí ústřižku. „Nedostávám takovou částku každý měsíc,“ ohradila se žena, které podle webu Seznam Zprávy (SZ) složenka patřila.

Podvod, nebo pravda?

Po zveřejnění útržku na Facebooku se strhly vášnivé debaty o tom, zda je složenka pravá. Na sociálních sítích se hned začaly šířit informace, že jde o fotomontáž a počáteční devítka je pouze přidána v grafickém programu.

FOTO: Poznáte je podle tetování? Z Ostravy v pátrání policie je přes 230 mužů

Zpravodajský web Seznam Zprávy však ženu z Ostravy vypátral a pravost potvrdil.

„Zřejmě jsem ji ztratila při stěhování a někdo ji naschvál zveřejnil,“ uvedla osmapadesátiletá Sabína, která má v péči devět dětí.

Podněcování k nenávisti

V pěstounské péči má podle SZ tři děti a o další se stará. Všechno by měla být vnoučata, jejichž rodiče jsou ve výkonu trestu. Částku však údajně nedostává v takové výši každý měsíc. „Normálně dostáváme 40 tisíc korun na devět dětí. Máme to za dva měsíce zpětně,“ popsala žena.

Kvůli zveřejnění složenky má její rodina nepříjemnosti, stejně tak kvůli informacím, které hned začaly kolovat po internetu.

Ostravané míří za levnými cigaretami do Polska. Na balíčku ušetří i 50 korun, 26. srpna 2023.
VIDEO: V Česku už ne. Kuřáci z MS kraje jezdí pro levné cigarety do Polska

„Záviděli a mysleli si, že to takhle beru každý měsíc,“ uvedla pro SZ Sabína. Zveřejnění poukázky rodině podle jejích slov vadí a vnímá to jako podněcování k nenávisti.

Ačkoliv Tomio Okamura příspěvek původně smazal, během středy jej opět zveřejnil. Hned, jakmile vyšla na povrch pravost složenky. A opět se strhla vlna nenávisti: „Výsměch všem pracujícím,“ nebo „To, že si berou děcka do pěstounské péče, je stará věc. Dokážou ze státu vytřískat i nemožné a moc dobře ví, jak na to,“ komentovali složenku sledující na Facebooku.

Podle SZ však mohou mimořádně nastat situace, kdy dojde k proplacení na první pohled vysokých částek, a to v ojedinělých případech, kdy například příjemce má v pěstounské péči vícero dětí.