„Teprve teď se z toho dostávám, ale jsem zpátky," prozradil, když v pondělí na tiskové konferenci ve Zlíně představoval své další plány.

S novináři mluvil téměř celou hodinu a soudě dle účasti, byl o vystoupení senátora Čuby v médiích zájem. Odpověděl také, jak naloží se svou funkcí radního Zlínského kraje.

„Nedělám ji pro peníze," řekl a chce ve funkci vydržet do konce volebního období. Jako důvod uvedl zachování funkční krajské koalice.

Kapři, Fico i dostihy. Čuba představil plány

Zlín – Jednání s indonéskou delegací. Rozjezd projektu velkochovu ryb a pěstování zeleniny či rokování se slovenským premiérem Robertem Ficem o podpoře projektu kanálu Dunaj, Odra, Labe.

To jsou jen některé ze splněných úkolů či nových plánů, které včera ve Zlíně představil senátor František Čuba. Svou absenci na veřejnosti omluvil rekonvalescencí po operaci očí. Jak sám říká, je zpět a má plány. Možná už za rok by se mohla spustit revoluční metoda chovu ryb. Ve společnosti Taneco, která projekt připravuje, je František Čuba prezidentem a členem představenstva.

„Máme vyhlédnuté tři vhodné lokality na Moravě. Krnov, Frýdek-Místek a Ratíškovice. Pro jednu farmu je potřeba 10 hektarů a silný zdroj vody, což není všude," říká jednatel společnosti Taneco Miroslav Škrabal.

Možná 
i do Holešova

Podle něj i dalších zástupců společnosti existuje do budoucna zájem o rozšíření farem i do dalších lokalit. Třeba do nevyužité průmyslové zóny Holešov. Zde však stále není vše dořešeno.

„Bylo se tu podívat hodně investorů, ale nikdo z nich tu nechce nic začít, když je tu podáno dvacet žalob a soudy mohou trvat i pět let," popsal aktuální stav Holešova Jiří Kotásek, předseda Sdružení pro rozvoj průmyslové zóny v Holešově a známý zlínský architekt.

Ten nemá pro aktivisty mírného slova, ale snaží se s nimi i vést jednání.

„Vstoupili jsme s těmito aktivisty do jednání. S některými je dohoda blízko, jiní nesouhlasí vůbec s ničím," shrnul Kotásek.

Už zítra senátor František Čuba přijme v Senátu také vládní delegaci z Indonésie. Řeč bude mimo jiné i o projektu chovu ryb a pěstování zeleniny.

„Jednat budeme především také o vzájemné spolupráci zemí v oblasti zemědělství, energetice a lodní dopravě," konstatoval senátor ze Zlínska.

Co se chystá?

Farmy na chov ryb a zeleniny

S nápadem se František Čuba seznámil v Izraeli, kde vlastní na tento způsob průmyslový patent. V nádržích se chovají ryby a odpadní voda s jejich výměšky slouží jako zdroj živin pro pěstování bylin a zeleniny. Hlavní výhodou by byla čerstvost. Filety by měl mít zákazník na stole do čtyř hodin od zpracování. Zbylé rybí maso se může marinovat, udit, sušit.

„Do roku 2025 bychom mohli čerstvými rybami zásobovat celou zemi," říká senátor.

Setkávání se s lidmi

František Čuba se chce více setkávat s lidmi, a to nejen při formálních příležitostech. Letos tak poskytl svou záštitu čtvrtému ročníku Gulášfestu ve Slušovicích. Ten se uskuteční 1. srpna na letišti Bílá Hlína. Jen za dva týdny se pak podpoří Dostihový den ve Slušovicích. Nad touto akcí převzal záštitu prezident republiky Miloš Zeman, který se akce hodlá i osobně zúčastnit.

„Prezidenta si vážím i za jeho osobní úsilí při poznávání všech krajů," řekl k důvodu pozvání.

Kanál Dunaj, Odra, Labe

„Na přípravných pracích se podílím a projekt podporuji," říká.
K propojení vodních cest by se aktuálně měla připravit studie proveditelnosti a uskutečňují se jednání na nejvyšších úrovních.

Projekt podporuje prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka přislíbil zahájení studie.

„I slovenský premiér Robert Fico označil projekt za ambiciózní, ale důležitý a především realizovatelný," uvedl František Čuba. Ten plánuje setkat se se slovenským premiérem.

Co ještě zaznělo na tiskovce

O prezidentovi Miloši Zemanovi 

„Měli bychom ctít autoritu hlavy státu, projevovat mu úctu a po
dle toho se k němu také chovat. Házení vajíček, červené karty a kampaně v něčím zájmu tam určitě nepatří."

O rozvoji zóny Holešov a rozvoji obecně

„Je to dáno dnešním systémem, kdy kdokoli může napadnutím rozhodnutí bránit stavbám i vývoji. Vše se hrozně táhne."

O Čubově „nulovém" vystupování v Senátu

„Máme celou řadu jiných výsledků. Je pravda, že jsme se mohli prezentaci v Senátu věnovat více, ale pracuji i na dalších věcech a námitky a připomínky k zákonům dávám písemně."