První dáma navíc sama připravuje dárky, které veze svým hostitelům. Na marmeládách, které z Lán přivezla seniorům zlínského domova na Burešově, jsou její ručně vyrobené štítky. Říká, že když jede do Zlínského kraje, cítí se, jako by jela domů.

Paní Zemanová, nejste z návštěvy unavená? A jaký máte největší zážitek ze Zlínského kraje?

Ze Zlínského kraje si odnáším mnoho zážitků, ale že bych si mezi nimi měla vybrat ten nejlepší, který bych preferovala, to asi ne. Navíc k tomu, abych je všechny vstřebala a zpracovala, potřebuji trochu času. Jestli jsem unavená? Řekla bych trochu, ale příjemně, měla jsem úžasný program. Jak jsem řekla, na Zlínsko jezdím velmi ráda, protože se tady cítím velice dobře a vždy si připadám, jako bych jela domů.

Máte v našem kraji kořeny, je to tak?

Ano, maminka i babička pocházejí z Nového Hrozenkova. Možná i proto se mi tady hodně líbí. Vždyť naposledy jsem tady byla před čtrnácti dny na víkend v Luhačovicích právě s maminkou. Musím říct, že se tady cítím velmi příjemně a žijí tady velmi příjemní lidé.

Jak vás zaujal Archeoskanzen Modrá a akvárium Živá voda?

Moc, navíc hodně jsem se toho dozvěděla. Mimo jiné prohlídku slovem provázel pan Galuška, který je úžasný vypravěč. Umí poutavě vyprávět. Je to úžasný člověk, kterého bych dokázala poslouchat hodiny.

Zdá se, že se vám zdejší bodrá, upřímná a veselá povaha opravdu líbí. (Úsměv.)

(Úsměv.) Ano, hlavně valašská povaha je mi blízká. Myslím, že z ní něco i mám.

Všimla jsem si, že jste měla pro všechny své hostitele připraveny dary. Jak je to vlastně s přípravami na vaše cesty? Podílíte se na nich?

Na přípravě darů vždy spolupracuji. Vždycky chci vědět, komu připadnou dárky, protože ráda vybírám osobní dary, například pro rodinu nebo přátele při různých příležitostech. Osobně mám daleko větší radost z toho, když mohu dárek dát, než když jsem obdarovaná.

Například jsem byla velmi ráda, když jsem mohla dát doktorce Štýbrové reklamní baťovskou ceduli. Před dvěma měsíci jsem ji objevila v Českém Krumlově. Mám slabost pro Baťu a jeho impérium, proto jsem si této cedule všimla. A protože jsem věděla, že se setkáme, tak jsem ceduli pro paní Štýbrovou hned objednala.

O každém místu, které jste navštívila v kraji, něco víte. Studujete si předem informace? Například o Zlínu toho víte opravdu hodně.

Nemůžu říct, že o Zlínu vím hodně, ale když přijdu někam, chci o tom místu dopředu něco vědět, protože se mohu dál ptát a získávat o něm nové znalosti.

Neříkejte mi, že si všechno zapamatujete. Zajímavostí, historek a informací je tolik. Anebo máte stejně skvělou paměť jako váš manžel?

On je naprostý fenomén. Nedovolila bych si svou paměť srovnávat s tou jeho. Dokáže si věci v paměti uchovat.

Jak hodnotíte práci vašeho týmu při vašich cestách? Na první pohled se o vás dobře starají a jsou vždy připravení. Navíc jsou velmi příjemní.

Samozřejmě že je za to chválím. Mám paní tajemnici, spolupracuji s protokolem, protokol spolupracuje s hostitelskou stranou, takže si troufám říct, že výsledkem je pak podařená návštěva.

Jak byste hodnotila tu ve Zlínském kraji?

Z mé strany na jedničku s pochvalou.

Co vás ještě u nás čeká?

Dnes končím ve Zlínském kraji svůj program (včera, pozn. red.), už se nepřipojuji k manželově programu. Ve čtvrtek odjíždíme do Řecka, takže mne čekají přípravy.

Těšíte se?

Těším.

Kdy vás zase uvidíme ve Zlínském kraji?

Osobně přijedu kdykoliv a ráda, ale myslím, že se to nedá takhle dopředu říct.

Související Být manželkou prezidenta není o nic těžší, než být manželkou Miloše Zemana