Přitom v listopadu loňského roku jej poslal stejný soud na sedm let do vězení. Vrchní soud v Olomouci však tento rozsudek letos v dubnu nepotvrdil a případ vrátil zpět k novému projednání do Zlína. Původně hrozilo Marku Piškulovi, že stráví ve vězení až 12 let. Středeční osvobozující rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro vyjádření.

Piškula se měl prvního loupežného přepadení dopustit sám v únoru 2010, při dalších třech měl mít komplice. Podle obžaloby se jednalo o majitele autobazaru v Kotojedech na Kroměřížsku Jana Oblouka. Ten se v únoru roku 2012 ve věku čtyřiačtyřiceti let zastřelil. Jejich oběti měli být senioři. Pachatelé si před loupežemi nejprve měli zjistit informace o jejich majetkovém poměru. Většinou se prý jednalo o lidi z řad jejich známých.

„Dej sem peníze, nebo tě podřežu!" znělo z výpovědi v přípravném řízení jednoho z poškozených. Toho měli přepadnout u něj v bytě. Podle výpovědi pak vtlačili seniora do bytu, svázali ho a požadovali po něm finanční hotovost. Mezitím ho měl jeden z pachatelů ohrožovat nožem a vyhrožovat mu podříznutím. Z bytu si pak měli odnést hotovost šestnáct tisíc, mobilní telefon, poplašný revolver a peněženku, víc senior neměl.

Takovým brutálním způsobem měli pokračovat pachatelé i v dalších případech.

Obžalovaný Piškula po celou dobu svou vinu popíral. „Je mi líto poškozených. Nedovedu si představit, že by mně osobně něco takového potkalo. Nemůžu se jim ale omluvit, protože jsem nic nespáchal," uvedl při prvním hlavním líčení. To samé tvrdil i při svém posledním slově.

K osvobozujícímu verdiktu značnou měrou vedly soud i závěry znalce, který u soudu vypovídal ve středu. Podle něj zajištěné pachové stopy nebyly policií správně zdokumentovány a nebyly relevantní. „Soud došel k tomu, že podle znaleckého posudku byly v případě zajištění pachových stop určité nedostatky v práci policie a vlastně bylo řečeno, že v rámci odběru a vyhodnocování pachových stop, nebylo ve většině případů postupováno zákonně," okomentoval to soudce Radomír Koudela po vynesení rozsudku. Podle něj co se týká pochybení policie, nedošlo k zachycení veškerých skutečností, které mají být dle pokynů policejního ředitele při odběru a vyhodnocování pachových stop zaznamenány.

„Soud může odsoudit jen, pokud vina obžalovaného je jednoznačně prokázána. Tato jednoznačnost zde nebyla, proto padl zprošťující rozsudek," vysvětlil soudce.

„Pro klienta je to satisfakce, nikoliv úleva, neboť respektujeme právo státního zástupce na odvolání. Tím pádem ten optimismus není ideální, zbývá nám čekat, jestli se státní zástupce odvolá," uvedl k osvobozujícímu rozsudku obhájce Marka Piškuly Marek David. Podle něj byla obhajoba postavená na naprostém minimu důkazů a na tom, že pachové stopy, které byly naprosto stěžejní a jediné, nebyly dostatečně věrohodné. „Stavěli jsme na tom, že prakticky nejsou žádné důkazy k tomu, aby byl klient odsouzen. Ten trvá na tom, že nic neudělal," doplnil David. Naproti tomu podle státního zástupce Leo Foltýna, svědčí v neprospěch obžalovaného hned několik důkazů. „Jsou to například svědecké výpovědi, pachové stopy a zajištěné věci při ohledání místa činu," byl přesvědčen Leo Foltýn. K rozsudku se však odmítl vyjádřit. „Vzhledem k nejednoznačnosti věci a důkazní situaci se nemohu vyjádřit k rozsudku jako takovému, takže musím vyčkat na jeho písemné vyhotovení," komentoval jen státní zástupce.