Šoféry přijíždějící do Kvítkovic po takzvané staré malenovské silnici, upozorňují na jejich aktuální rychlost ukazatele, které jsou umístěny ze směru od Napajedel i Malenovic. „Přesto řada šoférů nohu z plynu nesundá. Na což si stěžuje také velká část místních obyvatel,“ prozradila mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.

Město se proto rozhodlo situaci řešit zakoupením radaru, který umí rychlost změřit v okamžiku průjezdu i na úseku. „Vzhledem k tomu, že se dosud realizovaná opatření míjela účinkem, rozhodli jsme se ukazatel rychlosti nahradit radarem. Je to jediný způsob, který skutečně přiměje řidiče zpomalit a dodržovat předpisy,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková.

Starostka věří, že novinka zlepší bezpečnost silničního provozu, ale také přispěje ke zlepšení života tamních obyvatel. „Rychle projíždějící auta totiž kromě bezpečnostního rizika představují i větší hlukovou zátěž, na kterou si lidé bydlící v bezprostřední blízkosti silnice také stěžovali,“ komentovala Večerková.

Kde přesně se nový radar nachází?

Je umístěn v ulici Bří Mrštíků v Kvítkovicích. „Snímá jak řidiče přijíždějící ve směru od Napajedel, tak i auta směřující z opačné strany, tedy od Malenovic,“ doplnila Renáta Krystyníková, vedoucí odboru dopravně správního otrokovické radnice.

„Měření okamžité a úsekové rychlosti znamená, že systém vyhodnocuje průměrnou rychlost do vzdálenosti až 100 metrů pomocí neinvazivního radarového senzoru a porovnává ji s nejvyšší povolenou rychlostí,,“ vysvětlila Lenka Vaculová.

Cílem je zklidnění provozu

Investice za zhruba 1,5 milionu korun zahrnuje kromě samotných radarů také software na vyhodnocování přestupků. Systém bude spravovat otrokovická městská policie a samotné přestupky bude řešit odbor dopravně správní.

„Záznamy rychle jedoucích vozidel budou přenášeny na server přestupkového systému prostřednictvím sítě mobilního operátora. Radar umožní zaznamenat přestupek i tehdy, pokud vozidlo předjíždí či z jiného důvodu nejede v pravém pruhu. Tato funkce umožňuje eliminovat nebezpečnou snahu řidičů vyhnout se změření objížděním detekčních míst, která jsou přes celou vozovku,“ popsal dále vedoucí odboru investic Erik Štábl.

V Otrokovicích jde o první zařízení tohoto druhu. Pravděpodobně ale ne poslední.

„Pokud se ukáže, že je radar skutečně jedinou možností, jak přimět řidiče k dodržování silničních pravidel a přispět k bezpečnosti a zklidnění provozu, budeme se bavit o dalších místech, které by si zasloužily pozornost. Nepřiměřeně rychle se vozidla pohybují například v ulici Nadjezd, anebo na třídě Tomáše Bati,“ uzavřela starostka Hana Večerková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Valašské Klobouky - povodeň 10.6.2024

Valašské Klobouky - povodeň 10.6.2024 | Video: Josef Bělaška