V posledních dnech strhl kolem desítky ovcí, 15 vyděšených kusů nemohou chovatelé najít. Klec na medvěda je ale v tuto chvíli zavřená a kraj čeká, až povolení nabude právní moci. Tisková mluvčí připustila, že nejkratší možný termín by mohl být tak do měsíce.

Podle slov mluvčí bylo zahájeno správní řízení s 257 obcemi, které nespadají do CHKO Beskydy, s majiteli honiteb i s nevládními neziskovými organizacemi. „Subjektů je velké množství, chvíli to tedy potrvá,“ vysvětlila Adéla Kousalová.

Přes značnou kritiku změna v rozhodnutí o odlovu medvěda prý není žádná. Až bude povolení, kraj prý povede jednání přímo s ministerstvem životního prostředí. Možnost umístění medvěda do karanténní klece v zoov Hluboké nad Vltavou kraj nezavrhuje, pokud se podaří medvěda odchytit.

Vyrušit z dalšího řádění medvěda by mohli lovci, kteří by se ho snažili uspat. Nabídla se Zoo Tábor. Kraj ale tuto instituci odmítl. „Je to dálka,“ sdělil k nabídce.

„Kraj málo spolupracuje s lidmi,“ komentoval poslední výtržnosti medvěda František Šulgan z CHKO.

Podle něj by měl informovat obyvatele v kraji, jak zabezpečit stáda, jak medvěda hnát pomocí petard, nechat psy, aby jeho blízkost hlásili.

„Aby neměl klid,“ vysvětli Šulgan. Medvěd zjistí, že strhnout ovce není jen tak a mohl by se vrátit k bukvicím a bylinám. Možné také je, že pokud by napadl sníh, medvěd se již stáhne, mohl by chtít někam zalézt. ,,Také by se mohl přemístit na Slovensko,“ komentoval možnosti František Šulgan.