Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo plné suti mění na skanzen pro další generace

Valašské Klobouky – Jen kousek za Valašskými Kloboukami v části Trhovisko, vyrůstá nový valašský skanzen. Salaš, sušárna ovoce, kaplička, typické valašské domečky, studna, tržiště – to vše má vyrůst nedaleko plánované trasy cyklostezky BEVLAVA, (Bečva, Vlára, Váh, pozn. red. ). A dobrovolníci na něm pracovali i tento víkend.

23.3.2015
SDÍLEJ:

Místo plné suti mění na skanzen pro další generaceFoto: DENÍK/Jana Zavadilová

„Chceme využít potenciál, nové cyklostezky, která sem přivede lidi jak ze Slovenska, tak ze Vsetínska. Lidé se tady zastaví, projdou si skanzen, ochutnají místní speciality. Budujeme to jako turistickou atrakci. Blízko Valašských Klobouk tak vyroste centrum zábavy a kultury pro rodiny," plánují dobrovolníci ze sdružení Jižní Valaško, kteří stojí za myšlenkou vystavět tradiční valašský skanzen kde bude podle nich celkem 10–12 budov.

„S jeho výstavbou jsme začali v roce 2013, kdy jsme za symbolický pronájem získali od města Valašské Klobouky, pozemek na kterém skanzen budujeme," uvedl předseda občanského sdružení Jižní Valašsko Miroslav Maňas. Jeho členové také chtěli udělat něco pro mladou generaci, vychovat ji ke vztahu k lidové tradici, valašské architektuře i lidovým řemeslům.

„Lidé tady uvidí, jak se dělala řemesla, budou si na ně moci takzvaně sáhnout, poznají kulturu i dobovou architekturu. V budoucnu ochutnají i místní speciality. Náš cíl je také, aby naše lidové řemesla neupadla," přiblížil jeden z členů občanského sdružení Jižní Valašsko Pavel Trčálek.

Sdružení Jižní Valašsko je podle svých slov skupina mladých lidí se zájmem a láskou ke svému rodnému regionu. Svými aktivitami přispívají k jeho propagaci a ve svém volném čase se věnují celkově prospěšné činnosti. Mezi ně patří i právě budovaný skanzen.

Než vůbec na něm začali pracovat, čekala je tvrdá práce, při úpravě celého pozemku. Tento pozemek ležel roky ladem, nacházela se na něm, černá skládka, sutiny ze staveb. Ty na své náklady město Valašské Klobouky odstranilo.

Dobrovolníky ze sdružení pak čekala náročná práce s rekultivací půdy, vysekáním hustě rostoucích křovin. Nasadili zde několik desítek ovocných stromů. Již dali novou podobu studni, která je součástí skanzenu, a kolem které plánují vystavět náves, kapličku, tři chaloupky, stodolu a tržiště. Chaloupky získají od dárců, kteří je mají na svých pozemcích a věnují jim je.

„Ty máme v plánu v budoucnu rozebrat postavit znovu," vysvětlil Miroslav Maňas. Na právě budované salaši začali pracovat letos v lednu. Tesařina, tesařina a zase tesařině, to si právě budovaná salaš vyžaduje.

„My nejsme v tesařině moc zběhlí, ale takhle se postupně učíme a zdokonalujeme. Také máme hodně poradců, ale málo pomocníků," usmál se Maňas. Podle něj se jich při těchto brigádách sejde obvykle kolem pěti dobrovolníků. Ti musejí skloubit pracovní povinnosti s volným časem a rodinou. Brigády jsou tak většinou o víkendech.

„Brigáda je každý víkend a kdo může, pomůže. Ruku k dílu přiložili například i žáci základní školy, deváťáci. Byli tady již dvakrát, a musím říct, že je to docela bavilo," ocenil Pavel Trčálek. Podle něj je také těžké sehnat finance. Vše si zatím financují sami ze členských příspěvků a darů.

Po dokončení stavby salaše se dobrovolníci ze sdružení Jižní Valašsko pustí do stavby kapličky svatého Prokopa. Ta bude vysvěcena a stane se dominantou spodní části areálu.

„Pro tuto stavbu hledáme finanční prostředky. Lidé mohou přispět na naší facebookové sbírce. Sponzorské dary přijímáme i na našem bankovním účtu 254134869/0300, variabilní symbol 1112015. Budeme rádi, když dárci uvedou i své jméno, abychom mohli poděkovat," dodal Maňas.

Autor: Jana Zavadilová

23.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trenér 1. FC Slovácko Michal Kordula (vpravo).

Slovácko trápí produktivita. Problém chce vyřešit na Dukle

Ilustrační foto.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Hradčovicích

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

Při Ovarové serenádě nebyla nouze dobroty z pašíků

FOTOGALERIE / Areálem Madis relaxačního centra ve staroměstské Kosmově ulici se v sobotu odpoledne mísily vůně zabijačkových dobrot. Při 12. ročníku Ovarové serenády si měli návštěvníci na čem pošmáknout.

Jan Juroška: Výsledkově se nám nedaří. Věřím, že se odrazíme na Dukle

Trochu netradičně, už zítra, hraje Slovácko další ligový zápas. Prohru z Brna může napravit v předehrávce 11. kola na pražské Julisce. Právě z Dukly Praha přišel v létě do Uherského Hradiště fotbalový univerzál Jan Juroška.

V Kudlovicích ochutnávali domácí štrúdly a likéry

Především k setkání, pobavení, prohloubení sousedských a mezilidských vztahů uspořádala v sobotu kudlovická organizace Českého svazu zahrádkářů II. ročník Koštu domácích likérů a štrúdlů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení