Muž (31) a žena (24 let) z Frýdecko-Místecka ve svém domě od září loňského roku do letošního ledna zhotovili 132 padělaných bankovek, mezi nimiž převažovaly tisícikoruny (124). Sedmkrát napodobili pětisetkoruny a jednou bankovku v hodnotě dva tisíce korun.

„Padělky vyráběli pomocí počítače s barevným tiskem. Po vytisknutí bankovky ručně opatřili ochranným proužkem. Posléze bankovku dobarvili a přelakovali sprejem, aby měla opotřebenou barvu," uvedl moravskoslezský kriminalista Martin Válek.

Padělatelé celkem udali třiačtyřicet falzifikátů. Při distribuci jim pomáhala dvaatřicetiletá žena. „Na samotné výrobě se nepodílela. Od muže jen přebírala padělky, které pak udávala. Z každé bankovky měla slíbený padesátiprocentní zisk", dodal Válek.

Hlavní aktéry policisté zadrželi v Olomouci, kde právě dávali do oběhu další nepravé peníze. Našli u nich patnáct tisícikorun. Při prohlídce rodinného domu na Frýdecko-Místecku kriminalisté objevili výpočetní techniku a různé grafické pomůcky k výrobě peněz. Zajistili i více než sedmdesát bankovek.

„Všichni se pod tíhou důkazů plně doznali. Jsou stíháni na svobodě," řekl Válek.

Obviněný muž je místním amatérským umělcem, který maluje obrazy. „Několik jich dokonce prodal," uvedl Válek, který však pro jeho díla velké pochopení neměl. „Za sebe můžu říct, že se mi ty obrazy moc nelíbily. Ale je to jen můj osobní názor. Někomu se mohou líbit," prohlásil Válek. Zatímco u obrazů kriminalista připustil možnost různých pohledů, u penězokazeckého zločinu má jasno. „Muži hrozí tři až deset let odnětí svobody. Stejná sazba se vztahuje i na ženy," dodal Válek. Všichni jsou obviněni z trestných činů podvodu a padělání a pozměnění peněz.

Trojlístek padělky udával na různých místech, zejména v hernách, barech a restaurací. „Zajistili jsme je ale také v prodejnách se smíšeným zbožím nebo večerkách," řekl Válek. Co se týká kvality falzifikátů, experti je označili stupněm 4, tedy jako méně zdařilé. Přesto při jejich dávání do oběhu byli podvodníci poměrně úspěšní. „Využívali přítmí různých podniků, kde je padělek daleko lépe udatelný než za denního světla," doplnil Válek.

Penězokazectví bylo pro všechny obviněné hlavním zdrojem příjmu. Všichni totiž byli bez zaměstnání.