Lázně Luhačovice si přitom podle generálního ředitele Eduarda Bláhy od zapsání do seznamu slibovaly nejen prestiž či marketingový efekt, ale také získání peněz na opravu a upravení důležitých památek. Na ty tak nyní bohužel nedosáhnou. Navíc vzhledem k památkové ochraně vycházejí daleko dráž než u běžných budov.

Na opravy lázeňských budov nejsou prostředky

„Je to hodně špatné. V době, kdy chceme udržovat a opravovat objekty, máme velmi významná omezení. Ještě před rokem jsme přitom věřili tomu, že nám zapsání na seznam přinese prostředky, které pomohou," řekl generální ředitel.

Objekty nechali sami do památkové ochrany zapsat, byly posouzeny, že opravdu mají hodnotu. Ministerstvem kultury byly potvrzeny jako objekty chráněné s tím důsledkem, že to samozřejmě omezuje vlastnické právo a svobodné rozhodování majitele, co s nimi udělá, čímž se tak zvyšují náklady na jejich opravy. „Říkali jsme si, že to ospravedlňuje fakt, že tam bude dotace," podotkl Eduard Bláha. Na dotace podle něj přitom není možné dosáhnout, oblast cestovního ruchu včetně lázeňství totiž byla vzhledem k řadě projektů v poslední době v podstatě vyřazena téměř ze všech možných dotací.

Prestiž a uznání pro město

Zklamáni neúspěchem jsou také samotní Luhačovičtí.

„Těšil jsem se, že budou na prestižním seznamu UNESCO. Tak nějak jsem s tím už počítal, že by to na druhý pokus mohlo vyjít. Je to opravdu škoda. Díky tomu by se našemu nádhernému městu dostalo jistého uznání. Pokud však neustanou se snahou, věřím, že to jednou vyjde," nevzdává se představy například Ivan Stránský. Luhačovice se na seznam pokoušely samostatně dostat už v minulosti, nakonec však žádost stáhly.

„Nebylo to definitivně zamítnuto, žádost neprošla daným kolečkem. Je nyní proto na zvážení, zda o to nebudeme žádat sami. Spíše se ale budeme snažit o to, aby stát a ministerstva uznaly, že když omezují vlastnické právo a kladou na nás povinnosti, tak se na nich také budou nějak podílet," zdůraznil generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Nominovány jsou lázně z Čech

Šanci dostat se na seznam památek UNESCO mají nyní města Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Nominace by se prosazovala ještě s dalšími pěti evropskými lázeňskými městy. Šanci dostat se mezi nominované mají ještě Františkovy Lázně. U Luhačovic bylo podle ministerstva kultury rozhodnuto, že nominovány nebudou. Na nejvyšší příčky seznamu se nedostaly, protože nevyhovují kritériím, která nominace velkých lázní Evropy stanovuje.

Autor: Denisa Spurná, Jarmila Kuncová