Policisté stále provádí kontroly na sedmi bývalých silničních a dvou železničních hraničních přechodech, celkem tak musí pokrýt 111 kilometrů státní hranice.

Od dočasného znovuzavedení kontrol se Slovenskem bylo do konce roku 2022 ve Zlínském kraji zachyceno celkem 3 254 nelegálních migrantů a 34 převaděčů.

Policisté zkontrolovali přes 590 tisíc osob a téměř půl milionu aut.

Policisté kontrolují každé projíždějící auto. Řidič se musí prokázat platným cestovním dokladem a rovněž ukázat zavazadlový prostor, který důkladně zkontrolují.

Kontrola je důsledná pro všechny, osobní auta, dodávky, autobusy a samozřejmě i kamiony. Řidiči jsou připraveni, všichni ochotně spolupracují, a tak je i provoz poměrně plynulý.

Jako z akčního filmu

Hned první den kontroly, 29. září, zaznamenali policisté úspěch, když zadrželi 19 migrantů včetně převaděče z Íráku v Brumově-Bylnici a šest migrantů v Bojkovicích.

V Brumově-Bylnici řidič projel velkou rychlostí kontrolním stanovištěm, po krátkém pronásledování ho policisté zadrželi v lese, kam se snažil utéct.

Policisté zasahují proti převaděči nedaleko přechodu Brumov-Bylnice.
VIDEO: Hraniční kontroly odhalily migranty. Převaděče zastavily výstřely

Museli při tom použít varovné výstřely.

Migrační point Holešov

V souvislosti s nárůstem nelegálních uprchlíků byl v září zřízen migrační point v Holešově. Momentálně je zakonzervován, protože vlna nelegálních uprchlíků polevila.

Za dobu svého provozu jím prošlo 5 735 nelegálních migrantů.

„V roce 2022 jsme ve 40 případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V těchto řízeních bylo prokázáno spáchání trestného činu 37 osobám,“ říká mluvčí Simona Kyšnerová.

Legální migrace – útěk před válkou

V souvislosti s válkou na Ukrajině vzniklo 3. března 2022 v prostorách zlínské krajské nemocnice Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině – KACPU, které bylo poté přemístěno do prostor bývalého obuvnického muzea.

V minulém roce dostalo dočasnou ochranu přes 11 tisíc žadatelů, v současné době je evidováno 50 až 60 žadatelů týdně.