Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovnice Anna Borová: Nejvzácnější knihou je Bible kralická

Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm slaví letos 90. výročí svého založení. Prakticky stejně tak dlouhá je také historie zdejší odborné muzejní knihovny. O její existenci však paradoxně ví veřejnost jen velmi málo. Od roku 2007 se o bohatý knižní fond skanzenu stará knihovnice Anna Borová.

15.3.2015
SDÍLEJ:

Knihovnice Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Anna Borová ukazuje historické rukopisné kroniky, které má muzejní knihovna ve svém fondu.Foto: DENÍK/Michal Burda

Mohla byste čtenářům muzejní knihovnu představit?

Knihovna Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm skutečně vznikala souběžně s jeho vlastním vznikem. Už od počátku, jak se postupně tvořily muzejní sbírky, sbíral se také odborný materiál, literatura. Ze začátku to byly především velkorysé dary rožnovských obyvatel a přátel muzea, což nemuseli být vždy Rožnováci. Postupně se začal systematicky budovat knižní fond. V roce 2007 byla knihovna otevřena také pro veřejnost. Je to ale knihovna se specializovaným fondem.

Co to obnáší?

Náš fond se zaměřuje zejména na lidovou architekturu, stavitelství, lidovou kulturu, zvykosloví a na umění. Nyní máme dvacet pět tisíc pět set dvacet knihovních jednotek. Nejsou to přitom jenom knihy. Součástí je také sbírka starých a vzácných tisků, kterých je zhruba dva tisíce pět set. Velkou skupinu tvoří také periodika, kterých máme v současné době kolem osmi tisíc. Velice často se dodnes čerpá například ze čtrnáctideníku Noviny zpod Radhoště. Mimo to máme ve fondu také osm set padesát šest audio a video médií. Jsou to filmy a záznamy programů a hudební nosiče s nejrůznějšími nahrávkami.

Vzpomněla jste vzácné a staré tisky, kde je uchováváte? Asi nestojí v regálech mezi, řekněme, běžnými knihami.

Staré tisky a nejvzácnější rukopisy jsou uložené ve specializovaném depozitáři ve Frenštátě pod Radhoštěm. Je to nový upravený depozitář, který slouží dva roky.

Které knihy a tisky patří k těm nejvzácnějším?

Jsou to především rukopisné kroniky, které jsou pro naši práci velmi důležité. Dále jsou to bible a náboženské tisky, kramářské písně a také nejrůznější pojednání o hospodářství a staré hospodářské kalendáře. To jsou tisky, ze kterých kolegové v muzeu stále čerpají při psaní a přípravě programů. Opravdovou vzácností je výtisk Bible kralické, šestý díl, Nový zákon z roku 1601. Kniha je trochu opravovaná, ale jinak v původním nádherném stavu. Vždy ji obdivuji, když ji mám v rukou. Vzácná je také Tkalcova kronika, ze které čerpají všichni odborní pracovníci muzea. Napsal ji rožnovský měšťan a byl přitom tak důkladný, že zachytil například i plány roubené fary, která tady byla, či farské zahrady. Včetně posledního keříku.

To byl tedy skutečně důkladný. Je takových podrobných záznamů více?

Dříve bylo velice časté, že si lidé psali například rodinnou kroniku. Tyto knihy mají obrovskou výpovědní hodnotu, protože se v nich čtenář dozví o dřívějším způsobu bydlení, života, o dobové stravě. Vše, co by se jinak složitým způsobem a dlouho vyhledávalo. Co já osobně ještě navíc v těchto kronikách obdivuji, je nádherný rukopis.

Knihovna Valašského muzea v přírodě se letos vůbec poprvé připojila ke kampani Březen měsíc čtenářů. Co návštěvníkům nabízí?

Záměrem současného vedení muzea je co nejvíce v knihovně rozšířit služby veřejnosti. Tak jsem využila hned první příležitosti, kterou je právě Březen měsíc čtenářů a poprvé v historii muzea a knihovny pořádáme akce pro veřejnost. Každý den jsou připravené dvě komentované prohlídky vždy v deset hodin dopoledne a potom v šestnáct hodin. Kromě toho máme připravenou výstavku knih a veškerých tiskovin, které byly v muzeu od jeho vzniku vydány. Je zde odborná literatura, průvodci i tištěné programy k akcím v muzeu. Máme také prodejní výstavku. Kromě toho jsme připravili dvě zajímavé besedy. První byla s emeritní ředitelkou rožnovské Městské knihovny Jarmilou Mikuláškovou. Druhá nás čeká 26. března. Přijedou zlínští literáti básník, prozaik a výtvarník Jaroslav Kovanda a básník, publicista a novinář Milan Libiger. Mimo jiné posluchačům představí Zlínskou literární tržnici. Vznikla v loňském roce a představuje méně známé i úplně neznámé autory ze Zlína, jeho okolí a celého našeho regionu.

Valašské muzeum letos také slaví 90 let své existence. Jakým způsobem se k výročí připojí muzejní knihovna?

K devadesátému výročí vyjde publikace, ve které se představí také knihovna. Mimo jiné v ní budou vyobrazeny právě zmiňované nejvzácnější staré knihy, bible a kroniky.

Autor: Michal Burda

15.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trenér 1. FC Slovácko Michal Kordula (vpravo).

Slovácko trápí produktivita. Problém chce vyřešit na Dukle

Ilustrační foto.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Představujeme prvňáčky ze Základní školy v Hradčovicích

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

Při Ovarové serenádě nebyla nouze dobroty z pašíků

FOTOGALERIE / Areálem Madis relaxačního centra ve staroměstské Kosmově ulici se v sobotu odpoledne mísily vůně zabijačkových dobrot. Při 12. ročníku Ovarové serenády si měli návštěvníci na čem pošmáknout.

Jan Juroška: Výsledkově se nám nedaří. Věřím, že se odrazíme na Dukle

Trochu netradičně, už zítra, hraje Slovácko další ligový zápas. Prohru z Brna může napravit v předehrávce 11. kola na pražské Julisce. Právě z Dukly Praha přišel v létě do Uherského Hradiště fotbalový univerzál Jan Juroška.

V Kudlovicích ochutnávali domácí štrúdly a likéry

Především k setkání, pobavení, prohloubení sousedských a mezilidských vztahů uspořádala v sobotu kudlovická organizace Českého svazu zahrádkářů II. ročník Koštu domácích likérů a štrúdlů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení