Letos se totiž vyhledávaná akce v celé ČR ponese v irském duchu. Organizátoři slibují 36 snímků a také zajímavé hosty z ostrovního státu.

V porotách mají usednout například režisér Martin Duf- fy a spisovatel a scenárista Patrick McCabe. Dorazí také irská herečka Maria Doyle Kennedyová, jež zazpívá před projekcí filmu The Commitments, ve kterém hraje.

Součástí dnů irské kinematografie bude také výstava fotografií, výtvarné soutěže dětí a fotografická soutěž návštěvníků festivalu.

Přijede miss i řada herců

Organizátoři však nezapomněli ani na české celebrity. Na festival do Zlína zavítají například Markéta Zinnerová, Jiřina Bohdalová, Zuzana Bydžovská, Arnošt Goldflam a celá řada dalších českých i slovenských umělců.

„Kromě osobností mimo filmový svět vzpomenu také účast české miss 2012 Terezy Chlebovské, která přijede podpořit akci Adopce panenek UNICEF," dodal ředitel Zlín Film Festivalu Petr Koliha.

Bude letní kino, vystoupí i místní

Po celou dobu festivalu nebude chybět ani bohatý doprovodný program zaměřený na všechny věkové kategorie.

„Připraveny budou nejrůznější workshopy, expozice, soutěže, tvůrčí dílny, chybět nebude malování na chodník a silně navštěvované projekce letního kina spojené s vystoupením místních regionálních hudebních formací," vyjmenovává nekončící seznam vedoucí produkce zlínského festivalu Irena Skaunicová s tím, že do centra města zavítá již tradičně i Kinematovlak.

Nedílnou součástí festivalu je výstava a dražba filmových klapek, které se uskuteční 1. června v aule Academia centra Univerzity Tomáše Bati. Letošní 52. ročník si připomene výrazné osobnosti, jako byl výtvarník Jiří Trnka, skladatel Zdeněk Liška a režisér Zdeněk Sirový. Z žijících tvůrců vzdají pořadatelé hold prozaičce a scenáristce Markétě Zinnerové, která necelý měsíc po festivalu oslaví sedmdesáté narozeniny.

Na závěrečném slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční 1. června v Kongresovém centru Zlín, převezme Uznání za tvůrčí přínos v kinematografii pro děti a mládež herec Jiří Lábus.

Šetřili prý na hotelích a štábu

Festival v tomto roce hospodaří s rozpočtem 32 milionů korun, což představuje úsporu přibližně 30 procent oproti letům minulým.

„V době největšího rozmachu přehlídky před několika lety byl rozpočet 45 milionů," vzpomněl umělecký šéf festivalu Petr Koliha, který je však přesvědčen, že úspory se diváka a návštěvníka festivalu nijak nedotknou.

„Šíře i kvalita filmového a doprovodného programu zůstaly na standardní úrovni minulých ročníků. Šetřilo se zejména na štábu, dopravě, hotelích," vysvětlil Koliha.

Finančně podpořil festival i stát devíti miliony korun a jedním milionem korun pak Zlínský kraj. Zlínský magistrát přispěl 4,9 milionu korun a přes 1,5 milionu se podařilo získat z evropských fondů.

Festival už také dávno není jen záležitostí Zlína. Kdo to má do krajského města přece jen trochu z ruky, nemusí zoufat.

Další filmová představení se festival chystá uspořádat v Otrokovicích, Kroměříži, Vyškově a Mladé Boleslavi. Prostřednictvím Minisalonu a Kinematovlaku se festival bude prezentovat v dalších devíti městech naší republiky.

Zlín 27. 5. - 3. 6.

8 dní potrvá letošní přehlídka filmů pro děti a mládež

341 projekcí festival celkem promítne ze 49 zemí světa

86 snímků bude bojovat v tradičních čtyřech mezinárodních soutěžích o hlavní ceny festivalu Zlaté střevíčky a Cenu Evropy cenu ministra kultury ČR

115 filmů bude na festivalu uvedeno premiérově

60 akcí nabídne přehlídka v doprovodném programu

Vstupné na filmy a festivalové akce

Cena filmpasu: 120 korun

Držitel filmpasu má nárok na dvě vstupenky denně zdarma, v případě zájmu o další filmové představení platí.

Projekce začínající do 13 hodin jsou ZDARMA

Projekce začínající od 13 hodin 40 korun

Děti do 6 let mají vstup ZDARMA

Předprodej filmpasů a vstupenek na projekce startuje 21. května a potrvá do 26. května. Předprodejní místa budou otevřena v Golden Apple Cinema, OC Zlaté jablko a ve Velkém kině vždy od 9 do 20 hodin.