Krom řady obyčejných diváků se totiž do tamního kina vypravilo i jádro nejnadšenějších fanoušků, kteří se neváhali na dlouho očekávané promítání přiodít jako postavy z filmu. A nezůstalo jen u oblečení – všem zájemcům předvedli představení, za které se rozhodně stydět nemusí.

„Už loni jsme přišli na premiéru prvního dílu Hobita v kostýmech a mezi lidmi to mělo pozitivní ohlas," tvrdí organizátor tohoto půlnočního zpestření Milan Houžva. S více než třicítkou svých přátel ukázali v obchodním centru boj mezi trpasličí družinou a hordou nepřátelských skřetů. Bitvu měkčenými maketami mečů a seker sledovaly z ochozů skupinky diváků, které přilákala hudba, troubení rohů a třesk štítů.

Bez šermu by byl zážitek poloviční

„Na premiéru jsem šla i kvůli tomu, že by se tady mohlo něco podobného odehrát," přiznává návštěvnice Jaroslava Vopálková a nešetří chválou: „Úplně mne to pohltilo. Kdybych to neviděla, tak mám z filmu poloviční zážitek. Jak šermování, tak jejich kostýmy byly úžasně věrohodné."

Že bylo oblečení účinkujících do detailu vypiplané, není náhoda. Podle organizátora Milana Houžvy se on a jeho přátelé věnují historickému šermu a různým hrám inspirovaným fantasy literaturou a filmy. „V DDM Sluníčko vedu kroužek zaměřený tímto směrem, a tak nebyl problém něco podobného zorganizovat," prohlásil Milan Houžva.

Včerejší premiéra přilákala do Zlatého jablka téměř sedm set diváků. Na představení spolupracovali kostýmovaní účastníci s vedením kina. „Diváci si podobné akce pochvalují. Na příští rok, kdy je plánována premiéra posledního dílu, chystáme něco ještě většího, čeká nás opravdová bitva," uvedl Michal Gaja z Golden Apple Cinema.

„Hobit: Šmakova dračí poušť je dynamičtější a akčnější než první díl. Jako nadšenec jsem spokojený. Každopádně to nejlepší přijde až v závěru trilogie," zhodnotil Michal Gaja.

Hobit: Šmakova dračí poušť je druhým dílem trilogie Hobit, kterou natočil režisér Peter Jackson na Novém Zélandu. Film patří k nejočekávanějším snímkům tohoto roku a vychází ze světoznámé knižní předlohy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky oxfordského profesora lingvistiky J. R. R. Tolkiena. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších děl žánru fantasy.

Autor: Jan Žlebek