VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Když jsem viděl Messiho. A dál sním svůj sen...

Mnichov /REPORTÁŽ/ – Říká se, že když padají hvězdy, máte si něco přát. Dlouho to byl jen můj klukovský sen. Splnil se. Ovšem jen částečně. Snad proto, abych mohl snít dál.

3.8.2013
SDÍLEJ:

ALLIANZ arénu v Mnichově jsem letos navštívil už podruhé. Poprvé jsem byl na zápase. Foto: DENÍK/Daniel Ostrčilík

23. července 2013, Mnichov, Allianz aréna. Poprvé jsem spatřil boha. Toho fotbalového, který má na zádech jmenovku Messi. V současnosti obecně považovaného za nejlepšího fotbalistu galaxie, možná i celé historie. Rozcvičoval se a pak hrál pár desítek metrů pode mnou. Všechno trvalo asi jen hodinu. Nedal ani gól a pak střídal. Nekompletní Barca bez kouzelníků Xaviho, Iniesty, Neymara, Fàbregase, ale i dalších členů základní jedenáctky Busquetse, Pedra, Sergia, Alby, Piquého, Alvese a brankáře Valdése prohrála 0:2, a ani atmosféra nebyla elektrizující, jakou jsem očekával.

Přesto, stálo to za to.

Byl jsem jedním z jednasedmdesáti tisíců diváků, kteří minulou středu navštívili první přípravný zápas fotbalistů FC Barcelona v chrámu Bayernu Mnichov. Postavili se proti úřadujícímu vítězi Ligy mistrů a hlavně svému učiteli Josepu Guardiolovi, který během čtyř let vypiloval jedinečný herní styl tiki-taka s nekonečným množstvím přihrávek. Společně získali 14 trofejí z 19 možných včetně dvou triumfů v Lize mistrů. Teď se na střídačce německého giganta postavil proti „svým", už bez svého přítele trenéra Tity Vilanovy, který necelý týden předtím rezignoval kvůli rakovině. V zápase ho zastoupil jeho asistent Jordi Roura.

Když jsem zjistil, že se tento speciální zápas bude konat, neváhal jsem ani minutu. Za tři tisíce bylo jedno místo ve dvoupatrovém autobuse moje. Již v únoru, kdy jsem si své místo zarezervoval.

Při nástupu do autokaru před středeční pátou hodinou ranní v Olomouci jsem přišel na řadu jako druhý z 88 pasažérů a zabral místo v horním patře zcela vepředu. Byl to vskutku královský výhled.

Po sedmihodinové štrece (autem pět hodin) po trase Olomouc – Brno – Praha – Plzeň – Mnichov jsme u dálnice zahlédli chrám se strukturovaným bílým pláštěm – Allianz arénu. Po zaparkování a vyřízení nutných organizačních věcí se výprava rozdělila na dvě skupiny. Zbývaly necelé tři hodiny času, proto jedna zamířila k olympijskému stadionu, který hostil Letní olympijské hry v roce 1972 a do roku 2005 na něm hrál i Bayern Mnichov. Konalo se na něm i mistrovství světa 1974 a mistrovství evropy 1988. Druhá skupina se vydala do centra města.

„Není to jednoduché zorganizovat tak velký zájezd, ale už se v tom dlouho pohybujeme. Celkem jsme měli sto padesát lidí. Devadesát v autobuse a šedesát jelo po vlastní ose. Vstupenky se shánějí těžko. Fotbal je na Bayernu fenomén a prakticky se neprodávají, ale distribuují mezi členy 3200 fanklubů. Měsíc před startem ligy je vše vyprodané. Přesto my sehnat lístky umíme," vysvětloval mi jeden ze čtyř průvodců a organizátorů Edvard Peč, který pracuje jako hráčský zástupce ze společnosti ISM (International Sport Management) Pavla Pasky a vyjednal například přestup Michala Hubníka z Olomouce do Legie Varšava.

Za památkami

Vzhledem k tomu, že jsem v Mnichově byl již v minulém roce s kamarády a viděl oba stadiony, zamířil jsem v mém případě netradičně za památkami.

Ocitl jsem se v srdci Mnichova. Spousta místních lidí i turistů a také dominanty bavorské metropole. Jen namátkou jsem viděl kostel Petersbergl, náměstí Marienplatz, kde stojí mariánský sloup se zlatou soškou svaté Marie, která je uctívána jako patronka Bavorska. Dále pak Frauenkirche, tedy dvě helmové věže biskupské katedrály, která patří k nejvýznamnějším skvostům města. „Kdo navštíví Mnichov, měl by také zajít do pivnice Hofbräuhaus a ochutnat místní bavorské pivo," ukázal nám náš průvodce směr, kterým se z náměstí vydáme.

Bylo plno. Na venkovní zahrádce i uvnitř. Ovšem nebyla to žádná podřadná knajpa, ale obrovská hospoda, kde točí jen do litrových krýglů. „Načepují vám i do klasických půllitrů, ale jen velmi neradi," upřesnil organizátor našeho zájezdu Peč a spolumajitel organizace Fotbalový svět (www.fotbalovysvet.cz), která sportovní zájezdy zprostředkovává. „V Mnichově jsem pět let bydlel, protože jsem tady studoval," vysvětlil své znalosti i plynulou němčinu.

Právě kvůli velkému množství lidí nebylo na ochutnávku příliš času a museli jsme zpět k Allianz aréně. V tom nás zastihl silný liják, navíc obrovská dopravní zácpa, ve které jsme snad na dvacet minut uvázli. „Jsme tady jak v opičárně," zaslechl jsem postesk v českém jazyce. Bylo totiž dusno, takže se pot a vlhkost vzduchu rychle měnily v páru. „Nefungovalo metro, což způsobilo menší dopravní komplikace. Ale se vším jsme si poradili," podotkl Peč.

Ovšem ani tohle nemohlo nic změnit na mém očekávání. Hodinu a půl před začátkem zápasu jsem konečně dostal vstupenku. „Držím v ruce poklad," říkal jsem si při čtení dnešních soupeřů a kráčel společně s davem lidí asi pět set metrů k turniketům.

Prošel jsem. A zamířil hledat v jednasedmde­sátitisícovém kotli své místo. To, které bude následujících devadesát minut patřit pouze mně. Vzhledem k tomu, že v Allianz aréně nejde platit hotově, musel jsem si ještě vystát frontu a nechat nabít klubovou kartu. Jen přes ni totiž lze nakupovat. Přesto v posledních sedmi letech arénu vždy vyprodali. I proto Bayern je bez dluhů s ročním rozpočtem 2,5 miliardy korun. A jeho hodnota činí 25 miliard korun. Ne nadarmo se Bayernu říká stroj na peníze. Asi po dvaceti minutách jsem konečně našel svůj sektor a následně i svoji sedačku.

Třetí kategorie, sektor 225, 3. řada, 14. sedadlo. Tedy v jednom ze čtyř rohů vedle domácího sektoru. Už při nástupu na rozcvičku kotel odměnil hráče potleskem. Slova se ujal hlasatel, který v němčině rozmlouval k divákům.

Hrál si s nimi. Hecoval je. Při čtení soupisky vždy přečetl pouze křestní jméno hráče Bayernu. O zbytek se postaral kotel.

„Manuééél," vyzval hlasatel domácí fanoušky ke spolupráci a nažhavení atmosféry, když začal číst základní sestavu od brankářské jedničky.

„NEUER," dostalo se mu hromové odpovědi.

Vůbec největší aplaus sklidil muž, který začínal na střídačce. Domácí miláček Bastian Schweinsteiger. A nakonec i kouč Pep Guardiola.

Ze soupisky Barcelony se podobného uznání dočkal pouze Lionel Andrés Messi. I z našeho sektoru. „Přijel jsem dnes jen kvůli němu," vykládal mi asi šestiletý chlapec oblečený do dresu barcelonské star.

Úvodní výkop však doprovodilo pouze chladné skandování. Žádné burácející a zpívající tribuny. Poprvé a ještě během zápasu několikrát jsem si říkal: „Co se děje?"

„Jde o přípravný zápas, tudíž je tady hodně turistů z různých zemí, kteří ho pojali jako atrakci. Proto je atmosféra komornější než obvykle v Bundeslize nebo na Lize mistrů," vysvětlil mi Peč.

Messi si vzal poprvé míč a již po třiceti vteřinách rozkmital nohy, podnikl bleskový výpad a vystřelil na branku. Jindy se toulal po hřišti a hledal volné prostory. Bez svých kumpánů Xaviho s Iniestou vypadal ztracený. Ale když si přilepil míč na kopačky a vydal se směrem k mnichovské brance, jen to v ochozech zahučelo.

Postupně se ale vytratil. Přímý kop nasměroval vysoko nad branku. Prostě neměl svůj den. Ve 13. minutě si však Lahm naběhl na centr Riberiho a zavěsil a tribuny zaburácely.

Barca přišla o dominanci s míčem

Bayern v sestavě s Thiagem Alcántarou, který v létě do Bayernu zamířil právě z Barcelony, držel častěji míč, vytvářel si tlak i šance. Barcelona byla v úzkých. Nevídaný jev. Přesněji řečeno: nestalo se jí to za poslední pět let, aby procentuální držení míče na konci zápasu bylo ve prospěch soupeře. Bayern 53 procent, Barcelona 47 procent. Nebyla to náhoda, ale rukopis trenéra Guardioly.

Po přestávce i za nepříznivého stavu vyběhli na trávník mladí odchovanci z barcelonské rezervy. Messi se už uvelebil jen na střídačce. Nápor sice lehce otupili, snažili se typicky držet míč na kopačkách, ale bavorská defenziva je ke své brance nepouštěla. I Bayern prostřídal sestavu a postupně se ostré tempo z první půle změnilo na nezáživný odvar „přáteláku". Až v závěru za to Bayern opět vzal a v 87. minutě Mandzukic využil milimetrovou přihrávku z levé strany od Alaby.

Rozhodčí Felix Brych naposledy fouknul do píšťalky, a první přípravný zápas Barcelony pro nadcházející sezonu byl minulostí. Na oslavu výhry začala vyhrávat chytlavá hymna Bayernu. „Zápas se mi líbil. Jelikož jsem dlouholetý fanoušek Bayernu, potěšil mě výsledek. Trošku mě zklamalo, že Barcelona nepřijela v nejsilnějším složení. I tak ale dokázali, že mají kvalitní mladé hráče, kteří v budoucnu budou moci konkurovat hvězdám současné Barcelony. Bylo poznat, že je to zápas ze začátku sezony. Bylo to nervózní z obou stran," všiml si Peč.

Stadion se mezitím prakticky během půlhodiny vyprázdnil. Domů jsme však spěchat nemohli, jelikož oba řidiči museli neplánovaně dodržet povinnou devítihodinovou pauzu. „Měli jsme naplánováno vše, tak, aby zde lidé nemuseli po zápase čekat. Bohužel se změnil čas začátku utkání dva dny před zápasem," litoval Peč, který už byl na fotbale i jinde v Evropě. „Jelikož ve fotbale pracuji a pohybuji se v něm, mám obježděné Německo, především pak Bayern, Hertha Berlín a Norimberk. V Anglii pak Londýn, především Chelsea a Arsenal," prozradil fotbalový agent.

Zatímco jsme sledovali houfný odjezd autobusů z obrovského parkoviště z Polska, Česka, Slovenska, Itálie i dalších zemí, naše výprava měla až do půlnoci volný program. Teprve s úderem čtvrtečního dne jsme se vydali unavení, ale spokojení domů. Jako jeden z posledních jsem se o půl desáté ráno dotkl země u olomouckého vlakového nádraží. „Když všichni přijedou zdraví domů a budou spokojení, je to pro nás úspěšný zájezd," dodal Peč.

Vstupenka? Čtyřicet pět euro.

Dvě šály? Třicet euro.

Občerstvení? Dvacet euro.

Zážitek? K nezaplacení.

Další cíl? Barcelona, Camp Nou.

Fakta o zápase:

BAYERN MNICHOV – FC BARCELONA 2:0 (1:0)

Branky: 13. Lahm, 87. Mandzukic. ŽK: Mascherano, Bartra. Rozhodčí: Brych.

FC Barcelona: 1. poločas: Pinto-Mascherano, Bartra, Adriano, Montoya – Sergio Roberto, Song, Dos Santos – Tello, Messi, Alexis.

2. poločas: Oier – Kiko, Planas, Sergi G., Patric – Ilie, Espinosa, Quintillà – Nieto, Joan Román, Dongou.

Bayern München: Neuer – Alaba, Dante, Boateng, Rafinha – Kroos, Thiago, Lahm – Ribéry, Muller, Robben.

Střídali: Starke, Can, Kirchhoff, Van Buyten, Alaba, L. Gustavo, Schweinsteiger, Pizarro, Shaqiri, Mandzukic, Contento.

Allianz aréna:

Allianz Arena je fotbalový stadion na severu Mnichova. Otevřen byl v dubnu 2005, slouží jako domácí stadion týmům 1860 München a Bayern München. Byl to jeden ze stadionů, kde se konalo mistrovství světa v roce 2006. Hrál se tu mimo jiné úvodní zápas a jedno semifinále. Stadion má kapacitu 71 000 diváků. Má největší evropské parkoviště pro 10 500 aut na 4 patrech, parkoviště pro 350 autobusů. Stavba arény stála 340 milionů € (na půl investovaných spolkem každého z klubů), a ke stadionu příslušející veřejná infrastruktura 210 milionů € (placená daňovými poplatníky). Švýcarští architekti Herzog & de Meuron vypracovali koncept stadionu s průhlednou samočisticí fasádou z „polštářů" z fólie ETFE, osvětlených zevnitř v různých barvách – červená pro Bayern München, modrá pro 1860 München a neutrální bílá. Barvu změní na počítači dvojím kliknutím myši. Stavba areálu trvala od podzimu 2002 do konce dubna 2005.

Autor: Daniel Ostrčilík

3.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Kvůli srážce dvou osobních aut s traktorem na silnici E50 procházející Chřiby museli hasiči vyprošťovat dva muže a jednu dívku hydraulických zařízením.FOTO: HZS Zlínského kraje
5

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

AKTUALIZOVÁNO

Na Slovácku zvítězilo ANO, druhé KDU-ČSL a třetí SPD

VIDEA / FOTOGALERIE/ Ve Zlínském kraji už je sečteno. Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení