Cvičiště v místní části Mladová bylo doslova posázené deštníky a slunečník i malými stany. Pod nimi se však kromě lidí, schovávali před stínem i jejich čtyřnozí kamarádi. Ti vyčkávali, až na ně přijde řada, aby si mohli předvést odborné porotě. „Letos máme hojnou účast. Ze všech pěti ročníků dokonce rekordní. Přihlásilo se nám totiž téměř stovka chovatelů prakticky z celé republiky," pochvaloval si organizátor výstavy Marek Ostrčilík.

Na některých soutěžících nebylo prakticky ani poznat, že nejsou takzvaně výstavní. Třeba takoví pudlíci, ti se pyšnili skutečně módním letním sestřihem, alá na naháče.

Kromě soutěže krásy se však hrálo i o jiné tituly, třeba pes Šikula. „V této disciplíně předvedou jejich majitelé, co svého psa naučili a jaké kousky dokáží," vysvětlil dále Ostrčilík.

Velmi populární se stala disciplína psa Piškoťáka. Nebo-li o největšího milovníka a jedlíka piškotů, který jich dokáže sníst co nejvíce v nejkratším čase. V této soutěži se totiž na nějakou línii vůbec nehledí.

A na vítěze čekal nejenom pohár, ale i spousta pamlsků a laskomin.

Bad z Olomouce

Bad z Olomouce

Osmiletý labradorský retrívr se stal členem rodiny Lepařových z Olomouce před osmi lety. „Ve vedlejší obci měla sousedka štěňata, tak jsme si pro něj jeli," vysvětlila jeho majitelka Michaela. Hned se prý stal miláčkem rodiny. „Je hrozně společenský ale hlavně velký kliďas. A věřím, že kdyby mohl mluvit, tak mluví. Všemu totiž rozumí," vysvětlila ještě . Má však jen jednu slabou stránku. „Je hrozně pažravý. Sežere snad vše," zasmála se majitelka.

Cvalíček a Valley z Kostic u Břeclavi

Cvalíček a Valley z Kostic u Břeclavi

I když tito kříženci německých ovčáků vypadají jako jednoho z vrhu, není tomu vůbec tak. „Cvalíčka jsme si před sedmi a půl lety přinesli od známých a Valley jsem náhodou našla na internetu. Někdo ji totiž vyhodil. Byli si tak hrozně podobní, že jsem si řekla, že Cvalíkovi pořídím kamaráda," sdělila majitelka Veronika Baťáková. Každý je prý jako z jiného těsta. Cvalík je mazel, učenlivý a všestranný, zato Valley je akční, sportovec a snaživá. „Jinak si skvěle spolu rozumí," dodala.

Viki ze Zlína

Viki ze Zlína

Přestože je malá, uhlídá prý klidně i dům. Taková je podle Lenky Pechové její sedmiletá fenka plemene šeltie. „Pořídili jsme si ji přes inzerát. Tohle plemeno se nám totiž hrozně líbilo," vysvětlila žena. Kromě toho, že je její pes dobrý hlídač, je však výborný společník. „Má rada i děti. A hlavně je to velký smíšek," podrbala ještě chovatelka svou čtyřnohou

kamarádku láskyplně za ouškem.

Miči z Rusavy

Miči z Rusavy

Tohoto křížence se chtěl někdo před třemi lety zbavit. A tak jej dal do krabice a odložil jej na burze v Přerově. Tam si jej všiml známý rodiny Navrátilových, od něhož se pak pes dostal až k nim. A možná právě zkušenost s původním majitelem se na něm i trochu podepsala. „Nechce být totiž sám. Je na nás hrozně závislý," vysvětlila jeho majitelka Vendula. Jinak je to prý psík velice mazaný, ale zároveň přátelský. Co však nemusí, tak to je koupání. „Voda, to je jeho nepřítel," pousmála se ještě chovatelka.

Peggy z Brna

Peggy z Brna

Osud této pětileté fenky byl málem zpečetěný. Jako několikadenní štěně, které ještě ani nevidělo, ji někdo hodil v vody s úmyslem, utopit ji. Naštěstí narazila na Šulákovy, kteří ji zachránili a vzali ji pod svá křídla. Peggy se dostala do velké rodiny. Mimo ní totiž rodina chová ještě další tři pejsky různých plemen. „Je to však nevrlá vzteklina," zasmála se chovatelka Lucie. Ale to prý jen v tu chvíli, když nemá náladu. „Jinak je to mazel a je hrozně věrná," pochválila svou fenku. Negativní start do života se na něm nepodepsal.

Mili z Orlové

Mili z Orlové

Majitelka rok a půl staré fenky křížence Kristýna Pazderová si ji pořídila proto, že chtěla mít doma ještě nějaké malé plemeno. „Už máme dva bernské salašnické psi. A jedna paní zrovna nabízela tady ty štěňata a nám se tolik líbila, že jsme si pro ni jeli," popsala mladá slečna. Je to prý velmi hravý pes, který ale na druhou stranu rád provokuje své dva daleko větší spolubydlící. „Menší psy naopak vůbec nemusí," dodala ještě Pazderová.

Vunny ze Zlína

Vunny ze Zlína

Zuzana Vrzalíková chtěla hyperaktivní plemeno. A to zrovna tato rok stará fenka jacka russela teriéra je. „A možná až moc," pousmála se majitelka. Jde však podle ní o velmi klidného a hodného pejska. Tato fenka však nemá ráda, když se doma kolem ní uklízí. „Hrozně se totiž bojí vysavače, a také mopu," prozradila ještě Vrzalíková.

Kim ze Zlína

Kim ze Zlína

Kříženec středoasiata a huskyho si před dvěma lety vzala rodina Salvetových z útulku. „Chtěli jsme nějaké obyčejné plemeno a hlavně udělat i dobrý skutek," vysvětlila chovatelka Petra. Než se však k ní Kim dostal, neměl se zrovna hezky. „Jeho bývalý majitel ho zavíral do sklepa a nakonec jej vyhodil ven. Pak jej nějakou dobu měl kamioňák, který ale na něj neměl čas. A nakonec skončil v útulku," vysvětlila chovatelka Petra. Možná že právě špatná zkušenost se předchozími pány v něm zanechala nedůvěru a strach z lidí. „Tak jej to pomalu odnaučujeme," dodala ještě majitelka.

Maxine Gray ze Zlína

Maxine Gray ze Zlína

Toto poněkud netradiční jméno dostala dvouletá fenka pražského krysaříka po postavě ze seriálu Soudkyně Amy. „Hrozně se mi to jméno líbilo, tak jsem jí ho dala," sdělila Lucie Závodníková. Její svěřenec je prý doslova do písmene Pražák. „Dokonce pochází z Prahy. Viděla jsem inzerát, tak jsem hned zareagovala a předali jsme si ji na nádraží," pousmála se chovatelka. Maxine je pes, který prý hrozně miluje lidi. A to dokonce natolik, že by se dokonce nechala i ukrást. „Co však nemusí, to jsou cizí psi a štěňata," prozradila jednu z negativních vlastností své čtyřnohé přítelkyně Závodníková.

Kevin ze Zlína

Kevin ze Zlína

Rok a půl starý holandský ovčák neměl zrovna na růžích ustláno. Někdo jej vyhodil ven, tak se chvíli potuloval po Kudlově, až skončil v rukou městské policie, která jej odvezla do útulku. Shodou okolností zrovna Jitka Mičková přišla o psa, a tak si řekla, že si vezme dalšího z útulku. Kevin se jí hned zalíbil. „Je to zlatý pes, ale dost velký lovec, takže potřebuje občas pevnou ruku," popsala jeho vlastnosti chovatelka. Jenomže tento mladý psík má jednu obrovskou zálibu. „Neustále mi žere knoflíky z povlečení. Není snad dne, kdyby nějaký nerozkousal," rozesmála se Mičková.