„Ještě minutku,“ říká starší paní, kolem které poskakují neposedné děti.

O kousek dál stojí manželé s dvěma malými dětmi.

„Už to bude,“ konejší nedočkavé děti paní Milena, která se se svými vnoučaty přijela podívat na neskutečnou krásu, kterou každoročně připraví nejen pro obyvatele Lípy nadšený třiasedmdesátiletý elektrikář Antonín Hrbáček. Vánoční záliba ho přišla už na téměř 150 tisíc korun. Dům září do okolí již patnáctým rokem.

OD ŘÍJNA AŽ DO LEDNA

„Je to blázen,“ směje se manželka pana Antonína, který s vánoční výzdobou začíná již v říjnu.

„Nejprve věším řetězy, které jsou schované pod střechou nebo římsami,“ vysvětlil. Před vlivem počasí nechráněné ozdoby a řetězy prý zkratují a pan Antonín je každoročně vyměňuje. I k tomu prý slouží kasička před domem, do které lidé vhazují penízky. Přispějí tím na provoz a částečnou obnovu světýlek. „Za hodinu světýlka spálí kolem tří kilowatt,“ uvedl Antonín Hrbáček. Což je prý 15 korun na hodinu.


Pohádkové království svítí denně přibližně osm hodin.

„Dům se rozsvítí každé ráno, když jdou děti do školy, aby měly radost,“ vysvětlil. A pak odpoledne a svítí do večera do desíti hodin. „Po Třech králích začínám uklízet,“ přiblížil majitel.

KOUZLO VÁNOC

Je přesně půl páté odpoledne a do tmy se rozzáří na dvacet tisíc žároviček nejrůznějších barev a tvarů. „Kam se hrabe Hollywood,“ vzdychne nad světelnou nádherou starší pán.

„… budou Vánoce. Chmury, trable, starosti, nechal jsem ve městě,“ zpívá ve vánoční písni Václav Neckář.

U domu pana Antonína o tom, že se blíží Vánoce, nikdo nepochybuje. A shon města se alespoň na okamžik rozplynul mezi barevnou blikající krásou.

Děti nadšeně povykují, tleskají a jejich zářící očka svítí téměř jako vánoční dům.

„Dětem se to líbí velice,“ uvedl soused Stanislav Krček. Nejnadšenější je prý jeho osmiletá dcera Sofie. Jemu samotnému prý trošku vadí pohyb aut, která jezdí záměrně kolem svítícího domu, aby lidé alespoň na okamžik kouzlo pohádky zahlédli.

BETLÉM, SOB I SNĚHULÁK

V adventním čase pak přibude sob, Santa Claus nebo sněhulák. „Děti si sednou na sáňky a chytí soba za parůžky. A mohou se vyfotit,“ vysvětlil usměvavý pan Antonín s tím, že přidá také betlém.