Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dalibor Maniš pro Deník: Za výbuch munice ve Vrběticích by měly padat hlavy.

Vlachovice – /ROZHOVOR/ Dalibor Maniš po šestnácti letech končí ve vedení valašskokloboucké radnice. Přesto ještě z titulu své pozice vede krizový štáb, který byl svolán v souvislosti s explozí muničního skladu ve Vrběticích.

25.10.2014
SDÍLEJ:

Ing. Dalibor ManišFoto: DENÍK/Roman Buček

Jako bývalý zaměstnanec, dříve ještě armádního skladu, dovede v této oblasti poradit i pomoci řešit tuto mimořádnou situaci

Co bude až se situace uklidní? Místní nechtějí mít takový sklad už doslova za humny.

Budeme dělat všechno proto, aby se v tomto prostoru taková munice neskladovala.

Myslím si, že v každém případě by mělo zareagovat ministerstvo obrany, protože to je byznys a není možné, aby ministerstvo obrany pronajímalo prostory tady k těmto účelům, těmto překupníkům. To je trestuhodné a měly by padat hlavy. Proto by se toto ministerstvo také mělo chytit za nos, protože v těchto prostorách v současné době nepřichází v úvahu aby zde byla skladována ostrá munice. Protože její skladování vyžaduje určité pravidla, jako je bezpečnost, ostraha a podobně. Také od starostů ministrovi obrany otevřený dopis, kde žádají ministerstvo, aby se situace bezodkladně řešila, protože tato munice, v těchto prostorách nemá co dělat.

Myslíte si, že se povede dosáhnout toho, aby se munice v budoucnu již do Vrbětic nedostala?

Úsměvné je, že ti, kteří v nějakém časovém horizontu bojovali za Bochemii, tak dnes běhají s peticí občanů a říkají , že to budou řešit, takže doufejme, že budou. Do budoucna se všechno udělá pro to, v prostorách, které nejsou dnes k tomu upravené a hlídané, jak tomu bylo například v minulosti, aby se taková munice vůbec skladovat nesměla.

Kdo za výbuch ponese odpovědnost? Vzniky velké materiální škody, navíc, se stále pohřešují dva zaměstnanci.

Kdo za to ponese odpovědnost je v současné chvíli těžko říci. Zatím k vyšetřování nedošlo, protože byl problém se dostat do epicentra výbuchu, ale my co jsme tam dříve dělali a máme s tím nějaké zkušenosti tak víme, že samo od sebe to prostě nebouchne. Takže k explozi muselo dojít nějakým vnějším vlivem, nebo neodbornou manipulací.

Neodbornou manipulací – znamená to, že ve skladu pracovali nedostatečně kvalifikovaní a neproškolení lidé?

Dnes člověk ani neví, co se tam vlastně děje. Manipulují tam s municí lidi, kteří ani nemají základní oprávnění na to, aby s ní mohli odborně nakládat. Potom může dojít k něčemu takovému, co se stalo tady. Protože všichni zaměstnanci kteří tam byli dřív i kteří jsou tam teď mají odborné školení, mají pyrokurzy, kdy přesně ví, jak se s takovým materiálem nakládá a jaké jsou zásadní bezpečnostní předpisy. Takže osobně si myslím, že samo od sebe nic nebouchne. Navíc dříve byl celý areál zabezpečen, což ale nyní není. Dnes tam mohou pomalu lidé chodit na hřiby.

Ve Vrběticích jste pracoval, takže o tomto prostředí hodně víte. Přibližte nám to trochu.

Pracoval jsem tam na delaboraci střeliva. Rozdělával jsem munici, která byla určená k likvidaci. Za mně tam pracovali zaměstnanci z Vlachovic, Vrbětic, kteří na odborných pracovištích tady tuto munici rozdělávali a samozřejmě, ať už to byla mosaz nebo železo, nebo hliník, všechny komponenty z nábojnic které rozděláváním vznikaly pak byly prodávány do sběru.

A jak vypadalo prostředí ve kterém jste v minulosti pracoval?

Byly to sklady armády, ještě za bývalého režimu. Hodně se dbalo na bezpečnost práce. Panovaly zde naprosto přísné bezpečnostní předpisy a byly denně kontrolovány.

Jsou dnes podle vás dodržovány všechny bezpečnostní předpisy – myslím obecně při manipulaci s municí?

Podle mého názoru je například naprosto trestuhodné, když dneska se nám po republice po našich dálnicích a cestách potulují kamiony plné munice. Jedu za kamionem, myslím si, že veze rajčata a on veze ostrou munici. Přitom čteme téměř každý den o dopravních nehodách kamionů. To je prostě naprosto proti předpisům a nepřichází to v úvahu, aby se nám v kamionech ostrá munice vozila.

Nedávno jste se vyjádřil, že podle kráteru, který byl patrný z leteckého pohledu, musela zde vybuchnout letecká puma, proč si to myslíte?

Nepředpokládám, že při nějakém dělostřeleckém granátu se vypaří železobetonová podlaha a všechno zmizí. Tam musely být desítky tisíc stupňů Celsia. Ten poslední výbuch určitě nebyl dělostřelecký granát nebo dělostřelecká munice.

Autor: Jana Zavadilová

25.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby na Třebíčsku.
SLEDUJEME ON-LINE
51

Odpoledne začínají volby do Sněmovny

Ilustrační foto.

Lidé na Slovácku dnes a zítra volí nové poslance

Raději jiná brigáda než za pár korun sčítat hlasy ve volební komisi

Volby do Poslanecké sněmovny začínají v pátek 20. října. I letos na řádný průběh hlasování budou v obcích dohlížet volební komisaři. Přestože je tato pozice placená, v mnoha obcích tuto funkci vykonávají stejní lidé nepřetržitě již několik let.

Okradl sedmdesátiléto seniora. Poznáváte zloděje?

FOTOGALERIE / Vyskládal zboží na pult u pokladny a chtěl zaplatit, v tom ale zjistil, že má pootevřenou tašku přes rameno a chybí mu tam peněženka. Sedmdesátiletého seniora okradl v pátek 15. září krátce před desátou hodinou dopoledne v supermarketu v ulici Vlčnovská v Uherském Brodě zatím neznámý pachatel. Policie ale na kamerových záběrech vypátrala, kdo má čin na svědomí.

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

Boxeři získali pro Lukáška 40 tisíc

FOTOGALERIE / Stejně jako v loňském roce i tentokrát měla boxerská akce ve Starém Městě, na které se představili také malí bojovníci, své charitativní poslání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení