„Majitel objektu nám umožnil uskutečnit tady tuto akci, kterou jsme plánovali již dříve, a zároveň tak jinak nepřístupné prostory otevřít veřejnosti," uvedla hlavní organizátorka Petra Baroňová, která spolu s řadou výtvarníků stála u zrodu myšlenky uspořádat uměleckou instalaci v neobvyklé atmosféře.

„Je to tady zajímavý prostor, v podobném místě jsme vystavovali v Plzni na nádraží, které je také zčásti zřícené," prozradil malíř Lukáš Malina, že nejde o jeho první zkušenost s prezentováním děl mimo galerie. Čtveřice jeho rozměrných obrazů s hororovými motivy se do zdejšího prostředí velmi dobře hodila.

„Vůbec nevadí, že to tady není čisté. Naopak bych řekl, že je to vhodné místo. Všechna díla stejně vznikala v souvislosti s tím, kde budou vystavena," dodal Lukáš Malina.

Než se umělci rozhodli připojit se k výstavě, přišli se na místo podívat.

„Ti, kteří to zde zhodnotili jako inspirativní, se zúčastnili," vysvětlila Petra Baroňová s tím, že pro řadu z nich je objekt bývalých jatek, jakožto prostor pro umění, lákavý. Například Martin Salajka tvořil své dílo přímo v areálu jatek, zeď dvora pokryl řadou morbidních i kontroverzních výjevů.

„Jsou to zvířátka, která se mstí lidem za to, že je zabíjejí," popsal hlavní část své malby. Ta další pak znázorňuje válku kostlivců s atomovým hřibem v pozadí.

Martin Salajka přiznal, že celá kresba, která vznikala tři dny, je dílem spontánnosti. „V takovém netypickém prostředí člověka vždy napadne něco nového, je to osvěžující," uvedl malíř.

„Doslova a do písmene je cítit, že tato budova dříve sloužila k zabíjení zvířat. Sálá to jak ze stěn, tak z jednotlivých maleb," dodala Petra Baroňová.

Netradiční výstava byla přístupná pouze v úterý, další možnost ji vidět už lidé mít nebudou. (ag)