„Za ty dva dny už jsem stihl nasát festivalovou atmosféru a podívat se i na pár filmů, například Obsluhoval jsem anglického krále. Líbí se mi přehlídky, které se soustředí na děti a mladé lidi a snaží se rozvíjet jejich vztah k filmu,“ uvedl Osment, jehož účast ozdobila i pondělní slavnostní projekci filmu Shrek 3.
Syn divadelního herce Eugena Osmenta se před kamerou objevil poprvé už ve čtyřech letech. Tehdy natočil reklamu pro síť občerstvení Pizza Hut.
Mezinárodní hvězdu z něj v deseti letech udělal komerčně mimořádně úspěšný film režiséra M. Night Shyamalana Šestý smysl, kde si zahrál s Brucem Willisem. Za svůj výkon byl nominován na Oscara a Zlatý glóbus. „Nikdo nečekal, že to bude takový úspěch, přece jen to byl Nightův první film, takže nás to překvapilo. Co se týká Bruce, je to skvělý člověk, který mě bral jako kamaráda. Obdivoval jsem, že je schopný vydat ze sebe při každé klapce sto procent, což není u všech herců zvykem,“ uvedl.

Jak Osment přiznává, skutečný zlom pro něj nastal až při natáčení sci-fi Stevena Spielberga A.I. – Umělá inteligence. „Tehdy jsem se svým otcem hodně diskutoval o scénáři a pojetí mé postavy, a začal se tak více zajímat nejen o herectví, ale i filmovou režii,“ uvedl. Mladý herec současně prozradil, co dělá ze Spielberga jednoho z nejlepších režisérů všech dob. „Ve všech svých filmech se na svět dívá očima dítěte a důležitý je pro něj prvek nevinnosti. Navíc dokonale ovládá technickou stránku. Není pouze režisér, ale umí pracovat i s kamerou, diskutuje s herci a sestavuje natáčecí plán,“ přiblížil.

Doposud hrál s oscarovými herci pod vedením oscarových režisérů – podle čeho si vlastně vybírá role? „Rozhodování ovlivňuje spousta faktorů, ale prioritou je vždy dobrý příběh. Můžete pracovat se skvělými herci, ale ti nikdy nevylepší špatný scénář. Jsem rád, že jsem měl štěstí na skvělé scénáře,“ zhodnotil.
Haley Joel Osment letos dokončil první rok studia na New York University, kde se věnuje experimentálnímu divadlu. Ve volném čase hraje na bicí a na kytaru a rozšiřuje si sbírku cédéček.

„Snažím se získat co nejširší hudební záběr. Ze Zlína vyrazí sympatický, a bez sebemenších manýr prostý herec do Prahy, kde chce zůstat pár dní. Poté se vrací do Spojených států a prázdniny stráví se svou rodinou v Los Angeles. Snad se letos v našich kinech dočkáme jeho nejnovějšího filmu Home of the Giants, kde si zahrál reportéra středoškolských novin.