„V předcházejících třech letošních kurzech byli jejich frekventanti zasvěcováni do tajů tvorby keramiky, výroby předmětů z proutí, drátování jemné keramiky a vytváření jemných drátovaných šperků,“ uvedla etnografka Slováckého muzea Marta Kondrová, která se spolu s dalšími ženami učila od Petry Kučerové-Brandysové utkat krásu do křehké paličkované krajky.

„Paličkovat zkouším poprvé v životě, abych se se starou technikou tohoto oboru lidské činnosti seznámila a dokázala lidem přišedším do muzea přiblížit taje této rukodělné techniky,“ svěřila se etnografka, která při červnovém kurzu s názvem Dráteníčku, dráťatý vyučovala v červnu v muzeu drátování jemné kameniny. „To jsem se spolu s kolegyněmi zase naučila od buchlovických lektorů Jaroslava a Renaty Crlových,“ prozradila Kondrová.

Díky Slováckému muzeu a několika zkušeným krajkářkám ze Slovácka klenot lidové tvorby – paličkované krajky, který udivuje svět, nezanikne. Podle etnografky Kondrové uspořádalo muzeum v minulých letech několik týdenních kurzů paličkování.

„Zúčastnily se jich ženy, kterým se paličkované krajky líbí a chtějí vytvářet hezké dárky pro sebe a své blízké. I v tom sobotním čtyřhodinovém kurzu se sešly šikovné ženy, ale nepřihlásil se do něj ani jeden muž,“ řekla lektorka Petra Kučerová-Brandysová. Přiznala, že jsou i paličkující muži, ale je jich málo. „V našem regionu není snad žádný. O jednom muži, který paličkuje vím. Je z Valašských Klobouků. V Orlických horách byli a jsou muži, kteří paličkují,“ potvrdila lektorka.

Procvičit si svoje prsty a vyzkoušet si umění babiček a prababiček – paličkování – si do muzea přišla kupříkladu i Elen Sladká z Uherského Brodu. „Nikdy jsem paličkování nezkoušela, ale velice mě to lákalo. Využila jsem příležitosti tohoto kurzu, který se odbýval ve velice příjemném kolektivu a se zkušenou lektorkou. Začátečník se musí na paličkování velice soustředit, ale dá se to naučit,“ míní Sladká..