Pětašedesátiletý „důchodce z Vysočiny“ dorazil v 11 hodin v doprovodu ještě nedávného člena ODS Petra Vladoviče i kontroverzního Miroslava Šloufa a svých dalších tří lidí na uherskohradišťskou radnici. Osobně jej v přátelském duchu přivítal nejen starosta města Libor Karásek (ODS), ale také triumvirát jeho místostarostů Květoslav Tichavský, Stanislav Blaha (oba z ODS) a Evžen Uher (TOP 09).

„Ve vašem případě jde o první slavnostní přijetí po rekonstrukci obřadní síně,“ poznamenal dobře naladěný starosta. Ve svém krátkém zdvořilostním proslovu Zeman kromě jiného na adresu regionálních osobností řekl, že i ony mohou v negativním i pozitivním smyslu ovlivnit chod dějin.

„Vzpomínám si, že město Uherské Hradiště odmítlo na začátku minulého století nabídku Tomáše Bati začít tam podnikat a díky tomu vzniklo jeho pozdější impérium ve Zlíně,“ připomněl s úsměvem známou historku. Při prohlídce obnovených maleb obřadní síně si Zeman neodpustil kritickou poznámku na adresu nacionalistických názorů jejich autora Joži Úprky.

Po obědě v hotelu Slunce zamířil Zeman za studenty místního gymnázia. „Pozvali jsme ho ne jako politika, ale jako prognostika a významného ekonomického odborníka,“ upozorňoval ředitel gymnázia Zdeněk Botek. V zaplněné aule školy pak při debatě se studenty sršel Zeman svými pověstnými bonmoty a upozorňoval na nynější nezbytnost nepopulárních ekonomických kroků.

„Pokud dnes zvolíte investiční strategii, budete u voličů neúspěšní, protože budovy a silnice vás volit nebudou. Když jim však slíbíte třináctý důchod a šrotovné, lidé vás volit budou. Záleží to ale na tom, jestli vy uvěříte politice, která slibuje a spotřebovává, nebo té, co neslibuje a investuje,“ nechal se slyšet.

V diskuzi se vyjádřil také k nárůstu vysokoškolských studentů, jejichž počet považuje v současnosti za dostatečný. Na dotaz, jak by řešil romskou problematiku, odvětil, že klíčem by mohly být veřejně prospěšné práce. Na otázku, co soudí o přímé volbě prezidenta, studentům sdělil: „Národ je připraven, ale politici ne.“

Po zhruba hodinové diskuzi odjel do České zbrojovky Uherský Brod. Návštěvu Hradiště pak zakončil podvečerním setkáním s obyvateli města ve zpola zaplněném sále tamního Klubu kultury.

Životopis

Narodil se 28. září 1944 v Kolíně. Po maturitě na střední ekonomické škole nebyl z politických důvodů přijat na vysokou školu a teprve po čtyřech letech začal dálkově studovat na Vysoké škole ekonomické v Praze. V období „Pražského jara“ vstoupil do komunistické strany, avšak po okupaci Československa byl vyloučen pro kritiku normalizačního režimu. Čtrnáct let pak pracoval v tělovýchovné organizaci, kde vybudoval prognostické centrum. V období revoluce roku 1989 se aktivně zapojil do Občanského fóra. V roce 1990 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění. V roce 1992 vstoupil do ČSSD. V roce 1993 se stal jejím předsedou. Byl jím až do 7. dubna 2001, kdy ho nahradil Vladimír Špidla. V červenci 1998 byl Zeman jmenován předsedou vlády ČR, jímž byl až do července 2002. V lednu 2003 byl ČSSD navržen na prezidenta, ve volbě 24. ledna však vypadl už v prvním kole. Po neshodách s Jiřím Paroubkem v březnu 2007 vystoupil z ČSSD. Bydlí na Vysočině v obci Nové Veselí, je ženatý a má dceru Kateřinu, z prvního manželství pak syna Davida.