Zdeňku, jakou cestou se k vám dostal Nepřítel lidu a jak na vás po prvním přečtení působil?
Z prvního čtení jsem byl rozechvělý jako vždy, když vidím smečku útočit na jedince a on se dokáže účinně bránit. To bylo ještě na vysoké škole. Naše setkání s Nepřítelem v Hradišti vyplynulo z jakési burzy nápadů, témat i konkrétních textů, o kterých jsme hovořili s dramaturgyní Ivou Šulajovou.
Ibsen v Nepříteli lidu kritizuje morálku, maloměšťáctví. Dá se v něm najít nějaká paralela k dnešku?
Nemyslím, že by kritizoval maloměšťáctví. Spíš klade do kontrastu morálku a existenční zájmy, aniž by komukoli stranil. Proto se Ibsen hraje dodnes, že nedává banální řešení. Zároveň jde o, někdy až dětinské, soupeření dvou bratrů. To je živé v jakékoli době.
Co je podle vás na práci na nové hře nejtěžší?
Asi výběr a první krok. Takzvaný klíč k inscenaci. Nejde ani tak o mne, ale mám v týmu vícero spolupracovníků a těm je nutno, to, co mám zatím jen v hlavě, nějak přehledně nastínit.
O čem je novinka
Společenské drama norského dramatika Henrika Ibsena Nepřítel lidu, s podtitulem Síla interpretace, vypráví o lékaři Stockmannovi, zakladateli úspěšných lázní, který zjistí, že se v lázních vyskytla choroba kvůli koželužně, která znečistila pitnou vodu a má tak na pacienty škodlivé účinky. Má Stockmann v zájmu prosperity lázeňského města mlčet?
„Pro mě je příběh o hledání pravdy a o tom jak může být pravda zinterpretovaná několika různým způsoby. A dále o tom, jak masa a lid a dav dokáží překřičet morálku a pravdu a přimknou se k názoru toho, kdo umí ten svůj postoj hlasitěji vykřičet a tím je vlastně zmanipulovat," prozrazuje představitel hlavní role Tomáše Stockmana Tomáš Šulaj a David Vaculík ho doplňuje: „To poselství je naprosto jasné: Není správné, aby hloupí vládli chytrým. V naší společnosti to bohužel neplatí a pravdu si tito „chytráci" ohýbají, jak se jim zlíbí." Odpověď na otázku, jak vlastně naložit s pravdou, se první diváci dozví už tuto sobotu od 19. hodin. „Byl bych rád, kdyby si lidé uvědomovali, jak je jednoduché někoho odsoudit a někoho zmanipulovat," uzavírá Tomáš Šulaj.
Příležitost pro diváky
„Hledáme neohrožené občany do rolí nekompromisních občanů." Tak znělo heslo konkurzu, který v únoru vyhlásilo Slovácké divadlo spolu s režisérem Zdeňkem Duškem do připravovaného dramatu Nepřítel lidu. A šanci být součástí úspěšného souboru, si nenechaly ujít desítky lidí, ze kterých divadelníci vybrali jedenáct nových kolegů. Co je v profesionálním divadle překvapilo?
„Velmi mě potěšil přístup, s jakým mě mezi sebe přijali herci Slováckého divadla. A skvěle fungující zázemí," říká Jiří Blaha - představitel Kapitána - jedné ze zásadních rolí v inscenaci. „Mně se líbí, že mají mezi sebou herci a všichni v divadle skutečně krásný vztah. Je fajn vidět to na vlastní oči a ne jen se o tom dočítat a poslouchat to z řečí lidí," usmívá se další účinkující Adéla Němcová. To Jana Haničince zaujala nápověda: „Doposud jsem vůbec netušil, jak nápověda funguje. Paní Zuzanka Zvěřinová odvádí výbornou práci," vyznal se.
Na jednom se ale všichni shodují. Pro všechny je to velká příležitost a čest pracovat nejen s uznávaným souborem, ale i s „velmi hodným, trpělivým a profesionálním režisérem Duškem" a podílet se na vzniku nové divadelní inscenace.
Autor: Josef Kajetán