Sedmnáctého listopadu se také objevily záhadné zářící koule v okrese Rimavská Sobota na Slovensku….
Letos slaví hvězdárna Domu kultury v Uherském Brodě 50 let od svého otevření veřejnosti. Součástí její historie je i fenomén UFO, protože od podzimu roku 1989 do konce roku 1991 výrazně vzrostl počet hlášení o pozorování záhadných světel na obloze. I v dalších letech nebyla nouze o zajímavá pozorování záhadných jevů. Hvězdárna se stala místem, kde se soustřeďovaly zprávy o UFO nejen z našeho regionu, později i ze vzdálených míst republiky. Výročí je dobrou záminkou připomenout si s odstupem více než 20 let tyto události a podívat se znovu na nejzajímavější případy. Opět jsou u toho Slovácké noviny, nyní jako součást Slováckého deníku. Na jejich stránkách jsem v roce 1990 napsal krátký seriál jako reakci na tehdy aktuální případy pozorování UFO. Ať je i tento seriál určitou vzpomínkou a rekapitulací „ české ufologické horečky“ z konce 20. století.
Vraťme se ale k pozorování UFO 17. listopadu na Slovensku. První zmínku přinesl deník Práce 27. února 1990 pod názvem UFOni okupovali Slovensko. „V desítkách obcí pozorovali občané mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou dvě pohybující se světélkující tělesa v podobě kruhových talířů s anténkami, či jak jiní tvrdili – tykadélky.“ Jak se později ukázalo, kruhovité talíře to nebyly, nicméně samotné pozorování je možná klíčové v souvislosti s dalším případem pozorování UFO, tentokrát v Ostrožské Nové Vsi. Mimochodem, ve statistice pozorování UFO z let 1989 až 1991, kterou jsem sestavil, je pouze v 7,5 % uváděno slovo létající talíř, což není moc v souvislosti s obecnou vírou, že UFO jsou dopravní prostředky mimozemšťanů.
Přiletěla ve směru od Buchlova
Na případ ze Slovenska jsem si vzpomněl, když na hvězdárnu dorazilo hlášení o přistání UFO v katastru obce Ostrožská Nová Ves. Chlapec, který pozoroval v ranních hodinách 7. února 1990 před zahradou jejich rodinného domku zářící kouli, vypověděl, že se na ní objevila tykadélka, ze kterých se třikrát zablesklo. O tykadélkách se také hovoří i v pozorování UFO na Slovensku v novinovém článku deníku Práce. Oba případy mají pravděpodobně hodně společného. Ale pojďme se na události podívat chronologicky.
17. listopadu 1989 dvojice oranžových zářících koulí sledovala automobil rodiny Štorkových, jedoucí z Hrušova do Horných Záhorian. Pořádně tím vystrašila posádku – rodinu s malými dětmi. Ty začaly brečet, když viděly, jak se koule přibližují k autu, kterému posléze několikrát vysadil motor… Záhadné objekty sledovaly automobil až do obce. Když František Štork otevíral bránu dvora domu, kde bydlel, viděl, jak koule obletěly dědinu a odletěly směrem k Tatrám, nad kterými zářila oranžovo červená polární záře. Jak se později ukázalo, její přítomnost byla velice důležitá, možná klíčová pro další výzkum UFO. Střed obou koulí protínal zlatožlutý pás, v Ostrožské Nové Vsi byl pozorován růžovo červený. Tam 7. a 8. února 1990 zřejmě podobný objekt přistál před zahradou rodinného domku na kraji obce. O tomto případu byla již veřejnost ve sdělovacích prostředcích na začátku 90. let minulého století obšírně informována. Oranžová koule jako „půl baráku“ přiletěla směrem od Buchlova, přičemž sledovala dráty elektrického vedení vysokého napětí. Podle výpovědi chlapce, který vše sledoval, se koule před jejich domem objevila kolem půl šesté ráno. Při odletu jako by koule nasávala a vypouštěla vzduch, protože nejbližší stromy se k ní odkláněly a přikláněly. První den viděl onu kouli nad Buchlovem i jeho otec, ale myslel si, že je to Měsíc. Z omylu ho vyvedl skutečný Měsíc, který svítil nad ním. Samotnou kouli vidělo více lidí v blízkém okolí.
Tehdy dvanáctiletý Jaroslav Novotný z Ostrožské Nové Vsi viděl podivnou kouli i druhý den ráno 8. února. Stála na stejném místě, asi metr nad zemí. Ze strany se jí část odklopila a zevnitř se ozývalo pípání, jako by uvnitř byla kuřata. Pak z ní vyletěly dvě jiskřičky. Jedna se odrazila od okna, druhá štípla chlapce do zápěstí. V polovině pokoje narazil na měkkou pružnou bariéru, která nebyla vidět, ale nechtěla ho pustit dál do domu. Bariéra zmizela, až když koule odletěla zpět k buchlovským kopcům.
Do popisu pozorování těchto dvou UFO zapadá i další, opět fantaskní případ, tentokrát z Prostějovska. I tam se objevila záhadná koule, na které bylo pozorováno ne „zamřížované okénko“, ale zřejmě něco podobného, popsaného jako zářící síť. Událost se stala 16. ledna 1991, kdy se s neobyčejným UFO setkala žena v automobilu, jedoucí mezi obcemi Lutotín a Služín.
Objevila se nad několika obcemi
„Myslela jsem, že je to slunce… Koule se však řítila nebem a objevila se před autem. Tam se ve vzduchu zastavila a začala klesat nad nedalekým lesíkem. V tu chvíli přestal běžet motor trabanta. Zdálo se, že povrch koule vypadá jako zářící síť,“ vypověděla reportérům Mladé fronty Dnes.
Nebylo to ojedinělé pozorování zářících koulí v regionu. Byly pozorovány také v Bojkovicích, Záhorovicích, Uherském Brodě, Ostrožské Lhotě, Míkovicích, Květné, v Jablonném v Podještědí… Tyto zářící koule jsou do dneška nejzáhadnější UFO v naší databance. Z celkového počtu zaregistrovaných více než 200 pozorování UFO z let 1989–1991 se jedná o zhruba více než 46 %. Nejčastější barvou byla oranžová, červená, v méně případech žlutá, bílá, ojediněle i zelená. Jejich velikost byla udávána jako „půl baráku“ nebo jako „garáž“. Tyto odhady budou určitě zkreslené, a tak můžeme objektivně konstatovat, že velikost byla větší než u kulových blesků, kde statistika pouze ve 2,3 procenta udává větší průměr než 100 cm.
Domnívám se, že tyto koule proto nemůžeme zařadit, ani co se týče délky jejich pozorování, do kategorie kulových blesků, které jsou pro nás zatím nejlepším případem skutečných neidentifikovaných létajících objektů ( UFO ), protože neznáme dost dobře mechanizmy jejich vzniku a chování. Musíme tedy připustit, že zářící koule, které byly pozorovány v našem regionu, nebyly přeludy, ale skutečné objekty či jevy. Dle dvou nezávislých pozorování, a to ze zmíněného případu v Ostrožské Nové Vsi ze 7. a 8. února 1990 a ze 17. listopadu 1989 z Horných Záhorian, měly koule přes svůj obvod pruhy. Druhý typ zářících koulí měl v sobě jakési „žhnoucí otvory“, jako když se díváme do otevřených kamen na rozžhavené uhlíky. Ty byly pozorovány na Kyjovsku a Prostějovsku.
Co jsou tyto zářící koule, vyskytující se i v historických zprávách, známých již několik staletí? Jsou to snad plazmatické útvary, projevující se zvukovými a světelnými efekty (Ostrožská Nová Ves), chaotickými pohyby, letem sledujícím vedení vysokého napětí (Ostrožská Nová Ves)? Jejich blízkost způsobuje poruchy v zapalování motoru automobilů ( Horné Záhoriany ). Má jejich původ něco společného se sluneční aktivitou?
Pokračování příští pátek
Rostislav Rajchl