Nedá mi to ale, kromě pozvánky bych se chtěl zmínit o muži, který má nad těmito koncerty záštitu. Snad se na mě nebude zlobit, že se o něm takto tady zmiňuji. Navštívil jsem jej nedávno, právě proto, abych se o koncertech dozvěděl co nejvíce a pozval na ně vás, čtenáře či diváky.

Tímto mužem je Josef Vaculík. Když jsme se potkávali na předcházejících ročnících, byl senátorem za naše Slovácko, v hlavě měl tisíce jiných věcí a bylo evidentní, že z povídání nikdy nic moc nebude, jelikož mu zvonil jeden telefon za druhým a čekalo jej mnoho dalších povinností.

Když jsme se potkali nyní, bylo všecko jiné. Zdravotní problémy mu změnily život, většinou je v nemocnici, občas doma, to sedí na zahrádce, nebo například chodí se svou paní na pomalé procházky. Sedíme tedy na zahradě jeho domu, žádný telefon, ani jeden jediný, absolutně žádný spěch, naprostý klid, který jen občas přeruší moje či jeho slova.

Připomínám mu jeho dřívější spěch a on mi začne povídat například o tom, jak mu v minulosti nezbývalo nic jiného než spěchat z jednoho místa na druhé, jak se musel zabývat mnoha věcmi a ještě třeba večer navštívit i čtyři plesy, na které byl jako senátor pozvaný. “Snažil jsem se dělat každou věc pořádně. Dnes vidím, že spěch nemá smysl. Už se těším, až se budu moci v klidu setkávat s těmi, kteří mi za poslední měsíce vzkázali podporu při uzdravování,“ povídal mimo jiné.

Od našeho setkání už utekl nějaký ten den, ale já se k němu vracím ve vzpomínkách dost často. Kolikrát jsem jen už viděl chlapíky zdravé jak řípa, kteří jeden den byli k nezastavení a přáli si dny, které budou mít dvakrát více hodin, aby se jen o něco později „ploužili“ po ulici, opřeni o své manželky a nespěchající už vůbec nikde! Tolikrát jsem je viděl a jsem stejně nepoučitelný jako mnozí z vás, vážení čtenáři. Skoro každý máme pocit, jak jsme nepostradatelní a jak je naše práce hróóózně důležitá, ale ve skutečnosti jsme všichni nahraditelní. Život si pošlape svým tempem, i když my už na něm nebudeme.

Omlouvám se tedy, že z tohoto sloupečku tak úplně pozvánka na koncerty není. Přijďte na ně prosím, příští týden ve středu v sedm do sálu ZUŠ ve Veselí nad Moravou, ve čtvrtek v sedm na zámek do Uherského Ostrohu, v pátek v šest na zámek v Kroměříži a v neděli 17. května v pět na zámek v Buchlovicích. Hrát budou vynikající mladí hudebníci, vše o koncertech najdete na stránkách www.josefvaculik.cz.

„Přijdete na některé koncerty?“ zeptal jsem se pana Vaculíka. „Uvidím, co mně zdravotní stav a ošetřující lékař dovolí,“ odpověděl.

Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

Radek Bartoníček