To byl v sobotu XXII. ročník Koseckých písní aneb Svátek ranního rozbřesku v zámeckém parku v Buchlovicích. Jeho pořadatelem bylo Folklorní studio Buchlovice.

Zpěv, hudební nástroje, kutí a svištění kos zněly na zámecké louce plné jarních květů už třicet minut po čtvrté hodině. Po dobré snídani přišla na řadu soutěž o nejlepšího sekáče a sekáčku. A kdo z nich nakonec stanul na pomyslném stupni vítězů a odnesl si keramickou soušku sekáče, diplom a demižonek vína?

„V kategorii mužů obhájil loňské prvenství Josef Morávek z Vamberku v Orlických horách, druhé místo patřilo Miroslavu Šobrovi ze Strakonic a třetí byl stejně jako loni Ludvík Písek ze Zlína," uvedl jeden z porotců Luděk Kubiš. V kategorii žen si prvenství odvezla do slovenského Zvolena Lea Hnatevičová, loňské druhé místo obhájila Dagmar Saláková z Udeřic a třetí místo si vysekla Leona Nedomová z Halenkovic.

Všechno kolem sklizně trávy je pro Leu Hnatevičovou rituálUž pošesté přivedly Kosecké písně aneb Svátek svítání na louku do buchlovického parku kosou vyzbrojenou Leu Hnatevičovou ze Slovenského Zvolena. Zatímco areálem zněly v podání zpěváků písně kosecké a jiné, ona hodinu kula kosu, aby pak ladným pohybem baletky pokořila za dohledu ostřílených porotců malý kousek zámecké louky a stala se vítězkou v kategorii žen.

Vítězka sekáčské soutěže v Buchlovicích Lea Hnatevičová ze slovenského Zvolena.Zdroj: DENÍK/Zdeněk Skalička„Sekat kosou trávu jsem začala ryze amatérsky. Pak mě ale kamarád Lukáš Janotka vzal na Kosecké písně do Buchlovic. Já tenkrát neměla s sebou kroj, přesto jsem se do soutěže sekáček jen tak z recese zapojila," zalovila v paměti paní Lea. Po premiérovém koseckém klání si vyhlédla Františka Šmolíka, který ji ve škole kosení na zámecké louce naučil pár sekáčských majstrštyků, a ona další rok v soutěži sekáček zvítězila.

Stále se má v přípravě kosy na sečení trávy co učit, ale slova mistra sekáče Františka si vzala k srdci. „Základem každého sekáče je dobrá a ostrá kosa. Tu je potřeba kout alespoň hodinu. Já nejsem lenivá, zvláště ne při kutí kosy. Kdybych si ji pořádně nenakula, nadřela bych se při sečení trávy jako ten volek," trefně vystihla situaci Lea Hnatevičová.

Bez okolků prozradila, že by trávu na zahradě, pokud by ji měla, nikdy nesekla motorovou sekačkou, ale jen a jen kosou. Ta k té zelené trávě od nepaměti patří. „Ráda trávu nejen kosím, ale také hrabu. Všechno kolem sklizně trávy je pro mě rituál," dodala vítězka ženské sekáčské soutěže v Buchlovicích.