„Nejste první ani poslední dospělý člověk, který na moji čtvrtou sběratelskou výstavu panenek a hraček přichází. Tahle výstava je zaměřena nejen na děti, ale i na jejich rodiče a prarodiče, kteří se zde setkávají s hračkami svého dětství,“ nesetkávám se s negativní reakcí, ale s milými slovy sběratelky historických panenek a hraček Marie Čierníkové.

Sběratelství a přetváření panenek se začala věnovat před pěti roky, po skončení výstavy, kterou uspořádaly seniorky Kunovic. „Na ní jsem se prezentovala deseti panenkami, z nichž tu nejstarší mi před půl stoletím přivezl bratr z Německa. Tehdy mi bylo 19 let. I v tom věku se ta panenka stala mojí velkou láskou, protože v dětství jsem tak hezkou panenku neměla,“ zalistuje ve vzpomínkách sběratelka.

K dobru přidá, že s panenkou se pak hrával víc její syn než její dvě dcery, protože ty měly panenky jiné. Dodnes si paní Marie hraje s německou panenkou, která na výstavě nechybí, se svojí jedenáctiletou vnučkou.

Ilustrační foto.
První láhev Svatomartinského vína otevřou v neděli v Uherském Hradišti

Tři sta padesát dvě panenky v sále Panského dvoru jsou jako modelky, jen mají trpělivost a neremcají. „Nejstarší panence, kterou jsem před rokem po výstavě v Panském dvoře dostala od paní Boženy Ševčíkové, je přes sto let. S panenkou si hrávaly děti manželů Abrahámových, majitelů kunovické cihelny,“ řekne sběratelka.

V expozici se prezentuje 270 retro hračkami, které zejména dospělé návštěvníky vtahují zpátky do dětských let a připomínají jim, s čím si kdysi hrávali.

Panenky a hračky paní Čierníková nekupuje. Pět let ji je lidé přinášejí, protože je jim líto je vyhodit do popelnice nebo do kamen.

„Poškozené panenky opravuji, šiji na ně oblečky, hračky zase uvádí do lepšího stavu manžel. Sběratelství a modifikace panenek je ve skutečnosti koníček jako každý jiný. Jen je to tak trochu tvůrčí myšlení. Každou panenku, kterou od lidí dostanu, si upravím a obléknu ke své podobě,“ přiznává s pousmáním Marie Čierníková

Ašot Arakeljan a jeho tvorba. Ilustrační foto.
Titul Zasloužilý umělec udělil prezident Ašotu Arakeljanovi


Foto 2 až 2S:V EXPOZICI. Vystavené hračky připomínají dospělým jejich dětství, dětem něco zvláštního, s čím by si možná ani neuměly hrát.

Foto: Zdeněk Skalička