Unikátní expozice víc než dvou stovek výšivek, háčkovaných deček, ubrusů a paličkovaných krajek, které jsou součástí mnoha domácností, ale i ozdobou celé řady dívek, žen a lidových krojů, je součástí přeshraniční spolupráce mezi Slovenskou a Česko republikou. „V našem případě je to součinnost mezi slovenským Soblahovem a Buchlovicemi. V rámci projektu společných výstav mezi oběma obcemi na léta 2010 až 2015, který nese název Přátelská okna, je to od letošního června už druhá vernisáž,“ potvrdil Miloslav Hrdý, tajemník buchlovické radnice a hlavní iniciátor výstavy.

Atraktivní expozici obohatilo krásnými výtvarnými technikami s dlouhou a bohatou tradicí osm žen z Buchlovic, jedenáct vyšívaček a krajkářek ze Soblahova a dokonce, ale i jeden muž z družební slovenské obce. „Od dávné minulosti si lidé zdobili výšivkou nejen oblečení, ale výšivky byly i součástí v mnoha domácnostech. Domnívám se, že ani v dnešní ukvapené době nehrozí, že ruční výšivky zaniknou, že nebudou mít svoje obdivovatele,“ netajila radost nad vystavenými exponáty starostka Soblahova Eva Ďuďáková.

Soblahovská Janka Reháková k jejím slovům poznamenala, že je radost okem spočinout na krásných výšivkách, krajkách a háčkovaných předmětech, které zaplnily interiér Galerie na půdě. „Sama jsem se vyšívání, háčkování a paličkování několik let věnovala a několik mých prací zdobí i buchlovickou galerii,“ spíše konstatovala, než se chlubila Reháková. „Obdivuji na výstavě takzvané výšivky Richelieu, které jsou svojí tradicí založeny na výřezových technikách výšivek bílé na bílé. Některé techniky lze udělat v různých barevných kombinacích,“ nechala se slyšet Marie Kroutilová z Uherského Hradiště, která navzdory svým pětasedmdesátinám stále ráda vyšívá.

Výstavu soblahovských a buchlovických výšivek a krajek, která potrvá až do ledna příštího roku, obohatila celá řada písniček pěveckého sboru Dolinečka ze Soblahova. Všichni účastníci vernisáže si před prohlídkou vystavených prací společně zapěli píseň Na buchlovskej věži.