Průvod se ale neruší, déšť ho může jen zredukovat. Za pestrobarevnou podívanou stojí dlouhá příprava všech folklorních účastníků.

Základem je nachystat kroj, shodují se folkloristé. Než mohou vyrazit na slavnosti, musí tradiční úbor vyprat, naškrobit a nažehlit.

„Ti, kteří kroje nemají, si je shání, také je potřeba doplnit chybějící části," popisuje přípravy tanečnice z folklorního souboru Lintava Kateřina Vašíčková.

„Musí se vyprat všechny skvrny od vína," dodává se smíchem Šárka Došková z Národopisného krúžku Dolněmčan. Kroj musí připravit čtyřleté a šestileté dceři také Jitka z Boršic, jejíž děti půjdou v průvodu poprvé.

„Obě chodí do dětského folklorního souboru Pentlička, takže půjdou v krojích odtud vypůjčených, ale já jsem je musela nachystat," vypráví Jitka.

Do průvodu se prý ale připojí jen v případě, že nebude pršet. Hrozba deště však průvod úplně nezruší. „I kdyby pršelo, průvod určitě nebudeme rušit, možná jej jen trochu zredukujeme a urychlíme," informoval ředitel Klubu Kultury Antonín Mach.

A po průvodu desítky tanečních i hudebních vystoupení, které jsou nedílnou součástí uherskohradišťských slavností. V jejich pozadí však stojí hodiny tréninku a příprav.

„Každoročně vystupujeme pod mikroregionem Buchlov, takže vždy dopředu trénujeme s tanečníky jejich pásma a samozřejmě ladíme nástroje," vypráví Marek Klučka, člen cimbálové muziky Rubáš.

Většina souborů cvičí taneční choreografie v průběhu celého roku, takže před samotnou hlavní událostí Uherského Hradiště jen dolaďují detaily, či si osvěžují méně častá taneční pásma.

„Letos poprvé budeme vystupovat na Masarykově náměstí, a tak poctivě zkoušíme, aby naše vystoupení vypadalo hezky a netrhli jsme si před tolika lidmi ostudu," vysvětluje Šárka.

Nejdůležitější součástí vinných slavností je však pro podzimní období typický burčák a vinný mok.

„Nedá se říci, že bychom před slavnostmi vína nějak více trénovali, protože, ač tam vystoupení máme, slavnosti jsou především o burčáku a dobré náladě," objasňuje Kateřina, že pro zúčastněné folkloristy, stejně jako pro obyčejné návštěvníky, jsou slavnosti hlavně příležitostí se dobře pobavit a při skleničce si povykládat s kamarády.

Právě aby bylo co dát do té skleničky, je další starostí folklorních souborů. Trasa průvodu je dlouhá téměř dva kilometry a při účasti čtyř tisíc krojovaných se zpoždění člověk nevyhne. A při zpěvu i tanci nejednomu vyschne v ústech.

„Vždy si musíme zajistit dostatek vína do průvodu, aby nám nepochybělo," vypráví Šárka a Kateřina jí přizvukuje.

„Víno si kupujeme pokaždé dopředu, ale většinou se rychle vypije, takže pak odbíháme do vinoték a dokupujeme," přiznává Kateřina, že i přes pečlivou přípravu tekutin na dodržování pitného režimu bývá nedostatek. Naštěstí v Uherském Hradišti po čas slavností o vinné produkty není nouze.

ANDREA GABRIELOVÁ