Na své si přišli také ti, kteří během velikonočního víkendu zavítali na prohlídku zámeckých interiérů.

„Ty jsme vyzdobili aranžmá z celkově pěti set tulipánů. V hudebním sále si mohli návštěvníci prohlédnout grafické listy slavného holandského malíře Rembrandta a květinová zátiší s tulipány," informovala kastelánka buchlovického zámku Ivana Syslová.

Spolu se zaměstnanci památkového objektu měla příležitost ukázat své aranžérské schopnosti při přípravě velikonoční akce s romantickým názvem Tulipomanie.

V buchlovickém zámku bylo k vidění na padesát druhů tulipánů, přivezených z Holandska a Francie. Nechyběly mezi nimi ani Rembrandtovy tulipány.

„Nizozemský malíř a grafik maloval tulipány zřídka, navzdory tomu jsou dnes květy tulipánů protkané červenou nebo žlutou linkou často nazývány jako Rembrandtovy tulipány," okomentovala Syslová cibulovité rostliny, nesoucí název jednoho z nejlepších malířů a grafiků západního umění.

Rembrandt, který žil v divoké době dohadů o cibulkách tulipánů, kdy jedna z nich se prodávala za závratné částky, byl mistrem světla a stínu, kouzelník atmosféry.

„Tulipomanie, která je známá jako tulipánová horečka, vypukla v Holandsku počátkem 17. století právě kvůli nedostatku cibulek tulipánů. Protože poptávka stále více převyšovala nabídku, rostly ceny tulipánů závratnou rychlostí," objasnila kastelánka někdejší sháňku po rostlině z čeledi liliovitých a její hodnotu.

Lidé si tenkrát přáli těžit ze vzniklé situace. Vidina rychlého zisku zasáhla nejen šlechtu, ale i měšťany a sedláky. Ve snaze získat peníze na nákup cibulek tulipánů lidé rozprodávali své majetky, včetně domů a továren.

„Naštěstí dnes už nic podobného nehrozí. Na trhu je dostatek cibulek kvalitních holandských tulipánů. Já pěstuji kupříkladu Blue partit, Carnaval de Nice, Angelique, ale i nízké oranžové tulipány," svěřil se Jiří Chromek z Otrokovic.

„Na zahradě pěstujeme několik druhů tulipánů, ale musím přiznat, že tak pěkné květy, jaké jsme viděli v expozici zámecké sala terreny, nemáme. Jsem nadšen prohlídkou buchlovického zámku, který prozářily květy tulipánů," nechal se slyšet Ján Satara ze Žiliny.

Souhlasně mu přikyvovala manželka i dcery Veronika a Katarína.

„Nelituji toho, že jsem o Velikonocích navštívila s dětmi a kamarádkami zámek v Buchlovicích. Vidět tolik nádherných tulipánů, to byl velký zážitek," svěřila se Dagmar Podešvová z Otrokovic.

Výstava tulipánů v zámecké sala terreně potrvá až do středy 3. dubna.