Hudebník a skladatel Jiří Pavlica se připojil ke třem desítkám dalších moravských umělců, kteří se společně podepsali pod prohlášení Dvě věty: Kroj je pro Moravana jeho šlechtický erb! Když volíme Karla Schwarzenberga, je to, jako bychom volili sami sebe.

„V prvním kole jsem volil paní Zuzanu Roithovou, když ale musím vybrat mezi těmito dvěma kandidáty, dávám přednost étosu a mravnosti Karla Schwarzenberga před arogancí a samolibostí Miloše Zemana," prohlásil Jiří Pavlica.

Dodal, že pro něj Miloš Zeman znamená spojení s Václavem Klausem, tudíž další uklízení korupčních skandálů z období privatizace, jak ukázala poslední prezidentská amnestie. S Milošem Zemanem prý přijde na Hrad nejen okruh jeho komunistických spolupracovníků, ale další podoba sebestřednosti a arogance moci.

Za nápadem stojí brněnský režisér Břetislav Rychlík. „Dvě věty jsme vytvořili společně se spisovatelem a valašským rodákem Ludvíkem Vaculíkem po prvním kole volby. Zdálo se, že na Moravě převažují levicové hlasy. Oslovili jsme proto legendární osobnosti lidové kultury, lidi, kteří ctí tradice a udržují moravského ducha, jestli mohou lidem vzkázat, že podporují Karla Schwarzenberga," objasnil Rychlík.

Rychlík také připomněl, že ministr zahraničí je věřící katolík, což může být důležitý argument pro početnou skupinu moravských voličů KDU--ČSL. „Například v Jihomoravském kraji uspěla lidovecká kandidátka Zuzana Roithová, která vyjádřila podporu Schwarzenbergovi. Ten může díky lidoveckým voličům uspět také v obcích, kde v prvním kole vyhrál Zeman," sdělil politolog Lubomír Kopeček.

Mezi Schwarzenbergovy podporovatele patří i kapelník dechové hudby Straňanka ze Strání Petr Houšť. „Podle mého názoru je Karel Schwarzenberg důvěryhodnější. Jeho jméno není spojeno s žádnou opoziční smlouvou ani žádnou aférou," sdělil svůj názor Deníku Petr Houšť.

Opačného kandidáta prosazuje před druhým kolem prezidentské volby valašská folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková. Hlas dá Zemanovi. Jeho podporovatelé z řad umělců však zatím žádné společné prohlášení nevytvořili. „Každý volí, koho chce. Že jsme se domluvili, to je nějaká fáma," říká Jarmila Šuláková. Zemana si vybrala, protože je jí sympatický. „Má takové zdravé valašské názory," vysvětlila zpěvačka.

Autor: zpravodajové Deníku