S vedoucím vinic a sklepního hospodářství zemědělského podniku Agro Zlechov Vlastimilem Kňourkem procházíme šestihektarový vinohrad, který zaplavuje slunce, keře odrůdy Rulandského šedého jsou plné stříbřitých nitek babího léta.

„Na šesti hektarech viniční trati Staré hory, na niž navazuje trať Stráně, pěstujeme tři odrůdy bílého vína – Rulandské šedé, Sauvignon, Chardonnay a červenou odrůdu Cabernet Moravia. Úroda zejména u rulandy je velice pěkná, hrozny jsou kvalitní a hlavně bez hniloby," raduje se vedoucí vinic.

Při slovech mého průvodce vinicí se domnívám, že od něj neuslyším na sklizeň hroznových bobulí žádnou stížnost, protože se nesluší nadávat, když slaměné víchy na okrajích vinohradů střeží klid dnů, v nichž se staré dřevo pomalu loučí s budoucí lidskou radostí. Ale opak je pravdou. „Se sběrem odrůdy Müller Thurgau, která byla nejvíce postižena hnilobou, jsme začali 3. října. A právě u ní bude letos nejslabší úroda. Při sklizni jsme museli hrozny přebírat a kvůli tomu se protáhla," vysvětluje Vlastimil Kňourek.

Dodává, že do sklepa ale dostali hrozny, které byly v kabinetním přívlastku a měli 19,8 stupně cukernatosti. Ačkoliv ve Starých horách dávají letos vinice zemědělské společnosti úrodu vyšší než loni, zvláště odrůda Rulandského šedého, cukernatost bude proti loňsku 
o stupeň nižší.

„Podepsalo se na ní srpnové a zářijové počasí, protože bylo hodně dnů dešťových a bez sluníčka. V množství vylisovaného moštu je to ale díky obsahu vody v hroznech lepší," přiznává vinař. Podle něj letos v září sluníčko hrozny opravdu nevařilo. Posledních 14 dnů je pro vinaře počasí příznivější, ale úplně ideální není.

Braní hroznů z keřů révy vinné je z pohledu čtyř stálých zaměstnanců a šesti brigádníků na vinici nejzábavnější činnost. „Aspoň vidíte, jak se bedýnky plní hrozny. Práce jde lépe od ruky, než když se v průběhu roku vinice chemicky ošetřuje a provádějí se v ní další práce," shodují se brigádnice.

Vinice patřící Agru Zlechov nejsou proti náletu chamtivých špačků a kvíčal ošetřeny sítěmi. S nimi i se zloději se potýkají Zlechovští každý rok. Proto jim vinice hlídají pověření lidé. „Jak začnou hrozny sládnout, tak se nám do vinohradů, které jsou na úpatí Chřibů, pustí i nějaké to divoké prase. Zatím jsme hrozny vždycky uchránili," konstatuje Vlastimil Kňourek.