Ta v minulých týdnech vznikla na jihu Moravy a nabízí členství všem zájemcům. Zatím však nenabyla právní subjektivity, čili v podstatě oficiálně neexistuje.

Vinaři ze Slovácka se k nově vzniklé unii staví zdrženlivě. „Vím, že se něco takového chystá, nebo chystalo. Žádné konkrétní informace ale nemám,“ prohlásil předseda mařatických vinařů Bohuslav Jež. Podobně je na tom i polešovický vinař Jaroslav Vaďura. „Zatím nemám dost informací, takže nedokážu posoudit, jestli bych tam případně vstoupil. Ale nelíbí se mi, že Svaz vinařů propaguje spíše velké vinaře. Těch malých a středních je přitom spousta,“ nechal se slyšet Jaroslav Vaďura.

Podrobnosti se však vinaři nedozvěděli ani na úterní valné hromadě Svazu vinařů. „Členové Vinařské asociace se na jednání vůbec neprojevovali. Čekal jsem, že třeba vyrukují s nějakým kandidátem na předsedu, který se tam měl volit, ale mlčeli,“ sdělil Zdeněk Habrovanský ze Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích. Valná hromada nakonec žádného předsedu nezvolila. Tuto funkci bude proto vykonávat místopředseda Svazu vinařů Josef Svoboda.

Neoficiální mluvčí Vinařské asociace Jiří Maděřič vysvětlil, proč na valné hromadě nikdo ze současných zhruba sto členů nevystoupil. „Nevidím žádný důvod k tomuto jednání. Založili jsme skupinu, která stojí vedle Svazu vinařů, ale ne proti němu. Proč bychom tedy měli s něčím vystupovat na jejich valné hromadě?“ ptal se jihomoravský vinař.

Vinařská asociace by podle jeho slov mělo být především demokratické seskupení cechovního charakteru. „V současné době mají velké vinařské firmy více hlasů při rozhodování než malí vinaři, od toho se my chceme oprostit. Navíc chceme na hlasování například i o vinařském zákoně prodejce vína, protože jich se takové věci také týkají,“ uzavřel Jiří Maděrič s tím, že ve Svazu vinařů nemají obchodníci hlasovací právo.