Desítky let uzavřená věznice na diváka dýchne atmosférou politických procesů minulého století, ale její prázdnotu lze zároveň naplnit zkušeností, že dějiny vytváří každý z nás. Film je o tom, že minulost může být klíčem ke společné budoucnosti. Jeho slavnostní hradišťská premiéra se odehraje v kině Hvězda v pátek 12. dubna od 18 hodin.

VIDEO: Vězení dějin, trailer:

Zdroj: Youtube

Po projekci bude následovat diskuze za účasti tvůrců a poté neformální setkání a povídání ve foyer kina s drobným občerstvením a muzikou.

„Páteční projekce je již zaplněná, nicméně je tady možnost film i s besedami po projekcích vidět v pondělí 15. dubna opět v kině Hvězda a to buď v 10 či v 19 hodin. Anebo 26. dubna v 10 hodin, opět přijdu na besedu,“ vzkazuje Jan Gogola mladší.

Výstava filmových klapek v Kině Máj Uherský Brod
Výstava filmových klapek v Kině Máj Uherský Brod

Motto filmu Vězení dějin zní: „Propustit dějiny na svobodu“. A to dějiny novodobé, uzavřené více než čtvrt století v opuštěné uherskohradišťské věznici s prostorami dochovanými z 50. let minulého století.

„Do hradišťské věznice jsem jako kluk chodil do družiny, aniž bych tehdy při hrách na bývalém vězeňském dvoře tušil, co se tam před dvěma dekádami let všechno dělo. Po roce 1989 ve mně narůstala tíseň z toho, že věznice zůstává prázdná a vyjadřuje tak prázdnotu v nás jako společnosti pohlcené životem jen tady a teď. Náš film beru jako příležitost, abychom se nejen na dvoře zmíněné družiny potkali jako živí i mrtví přes to, že často pocházíme z různých generačních, ideových a sociálních světů,“ popisuje Jan Gogola ml.

Tichá vína v hradišťské Redutě budou k ochutnání už podeváté
Tichá vína v hradišťské Redutě budou k ochutnání už podeváté

Události, které byly součástí mezinárodních souvislostí, se v interakcích různého druhu zpřítomňují v celách, filmových archivech, ve hmyzu, kamínku, mřížích, naběračce, poezii či v ulitě.

A to na místě často desítky let netknutém, které zanedlouho promění blížící se rekonstrukce a které se veřejnosti již uzavírá. Na místě, do něhož aktéři vstupují tak, že ho nechávají vstoupit do sebe. Oživují tím budovu i historii jako příběh nás všech.

Baťův kanál: Spytihněvská komora má nová, třítunová vrata
Baťův kanál: Spytihněvská komora má nová, třítunová vrata

Film vznikl v produkci spolku Memoria – Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Koproducenti: Česká televize, IS produkce, Animace Kouzelná, Nadační fond FILMTALENT ZLÍN. Hlavní partner: Město Uherské Hradiště.

Finančně film podpořila celá řada soukromých dárců. Dílo by nemohlo vzniknout bez spolupráce s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, který objekt věznice od roku 2016 spravuje.