Choďte na WC do restaurací, říká brodský starosta

„Naše město nabízí lidem pouze jedny veřejné toalety vedle Panského domu. Spoléháme na to, že v našem městě funguje řada restaurací, kde si mohou lidé posedět a v případě potřeby použít tamní WC,“ poznamenal starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof s tím, že radnice budování dalších veřených toalet zatím neprojednávala. Ty fungující dříve provozovalo přímo město, nyní se o ně stará pověřená firma. Lidé za použití míst, kam i císařpán chodil pěšky, musí platit poplatek.

Podobná situace panuje i v Uherském Hradišti. „Lidé mohou v případě nutnosti navštívit veřejné záchodky v budově autobusového nádraží, dále na vlakovém nádraží, v pasáži hotelu Slunce nebo v obchodním domě Hamé na rohu Masarykova náměstí,“ vyjmenovala možnosti mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková. Podle ní však radní uznávají, že tento počet veřejných toalet je nedostačující a uvažují o vybudování dalších veřejných WC. „Město chce tento problém řešit. V současné době si vytypovává lokalitu, ve které by bylo nejvhodnější toalety zbudovat,“ poznamenala mluvčí Uherského Hradiště.

Někteří návštěvníci města jsou s nynější situací nespokojeni. Naštvaní jsou i provozovatelé místních kaváren a restaurací. „Často k nám chodí lidé jen na záchod, a to se nám pochopitelně nelíbí. Už jsme je proto začali zamykat a klíče půjčujeme jen našim hostům,“ uvedla servírka jedné z uherskohradišťských kaváren, která si nepřála být jmenována.

Lidem se veřejné záchodky ve městě hnusí

Na autobusovém a vlakovém nádraží si lidé většinou ulevovat nechtějí. „Tamní prostředí je hrozné, potulují se kolem divná individua a zrovna dvakrát to tam nevoní. Už přijatelnější jsou toalety v pasáži hotelu Slunce. Naštěstí se mi moc často nestává, že bych přímo ve městě nutně potřeboval navštívit toaletu. Často sedím někde v restauraci u kávy, tak využiji jejich WC, nebo jdu až doma,“ vyjádřil se Jakub Andrýsek ze Starého Města.