Která z akcí, jež v březnu pořádáte, je podle vás nejzajímavější?

Není jednoduché označit, která je nejzajímavější. Vybrala bych ale asi akci pro děti Četl Jan Amos Komenský pohádky? Touto akcí i nejmenším dětem připomeneme našeho rodáka J. A. Komenského, a zároveň se připojíme k Noci s Andersenem. Pro dospělé čtenáře bych zvolila výstavu fotografií studentky Marušky Kozákové. Velice se také osobně těším na cestopisnou besedu Karibik aneb Po stopách Kryštofa Kolumba.

Jak byste vlastními slovy objasnila heslo měsíce čtenářů Sladký život s knihovnou?

Odpovím také otázkou. A znáte ještě něco sladšího, než chvilku s dobrou knihou? A kde jinde je vhodné si dobrou knihu najít než v knihovně.

Řekněte, jak vám vyhovují nové prostory, do nichž jste se přemístili?

Prostory pobočky Máj splňují všech pět P. Jsou přívětivé, prostorné, pohodlné, přizpůsobivé, přístupné. Sedmitisícové sídliště získalo vyhovující prostory k půjčování knih, ale i k besedám, autorským čtením, výstavám, a tak dále. Počet čtenářů a návštěvníků se otevřením pobočky zvýšil, s tím určitě i počet vypůjčených knih a periodik.

O jaký žánr je v knihovně největší zájem a čemu to připisujete?

Neřeknu asi nic překvapujícího, protože největší zájem je o detektivky, ale i cestopisy a historické romány.

Vrací se vám v březnu hodně knih s pokutami, nebo je to srovnatelné s jinými měsíci?

Jsem přesvědčena, že březen není výjimečný, co se týká vracení knih na upomínky. Je určitě srovnatelný s ostatními měsíci.

Myslíte si, že lidé dnes skutečně méně čtou?

Pracuji v knihovně již delší dobu, a stesky nad tím, že lidé čtou méně, slýchám stále. Vzpomínám si, že jsem byla asi před pěti lety na přednášce, kdy jedna z přednášejících přinesla noviny z roku 1912, a byl tam uveřejněn článek, který konstatoval, že lidé nečtou.

Jaké služby brodská knihovna nabízí?

Výpůjční služby, meziknihovní výpůjční službu, besedy pro děti, mládež a dospělé, bezplatný internet. Dále pořádáme výtvarné a literární soutěže, výstavy, Týden knihoven, Noc s Andersenem, semináře pro neprofesionální knihovníky, Den evropského dědictví, spolupořádáme Pohádky pod oblohou, Uspávání studánek. A minulý týden jsme s dětmi základních škol dokonce letěli do vesmíru.

O kterou službu je mimo půjčování knih největší zájem?

Favoritem je určitě půjčování zvukových knih.

Budete letos pořádat besedu s nějakou zajímavou osobností?

Pořádáme již druhým rokem Akademii volného času, a mohu pozvat posluchače na tyto besedy: 17. dubna Bratři Lužovi, přednášet a vzpomínat bude František Bábíček. 22. května se uskuteční akce Všeho dokvasu, což je povídání nad stejnojmennou knihou Jiřího Severina.

Jaký žánr je váš neoblíbenější, a která kniha?

Každé mé životní období má svou knihu a žánr. V nedávné době jsem přečetla knihu Klíč k minulosti, rozpráví o holocaustu za druhé světové války.

Jak dlouho v knihovnictví pracujete a proč jste si vybrala tento obor?

Vloni jsem oslavila třicítku. A proč jsem si zvolila tento obor, protože prožívám i v práci sladký život s knihovnou.