Chystá se speciální výstava, autorské čtení Igora Bareše, žehnání díla Stojanovo otcovské srdce a také druhý ročník setkání krojovaných a dechových hudeb.

Dny lidí dobré vůle budou zahájeny Modlitbou za vlast, která je organizována ve spolupráci s armádou. Mezi účastníky jsou představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté a veřejnost.

V úterý 4. července, v předvečer státního svátku Dne slovanských věrozvěstů, se uskuteční benefiční koncert Večer lidí dobré vůle. Hudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem si na velehradské pódium pozve řadu zajímavých hudebních hostů nejen z České republiky.

Zpěvačka Thabata Oliver pochází z Brazílie a ze Slovenska přijede zpěvačka Sima Magušinová Martausová. Z českých interpretů vystoupí Michal Hrůza nebo Petra Janů. Klíčovou součástí Večera lidí dobré vůle bude Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a pěvecké sbory Stojanova gymnázia Velehrad, Akademický sbor Žerotín a Slovácký orchestr mladých.

Připraveno je také speciální hudební překvapení – dechové hudby Bojané z Dolních Bojanovic, Šarovec z Hluku a Staroměstská kapela vzdají poctu osobnosti Antonína Cyrila Stojana.

„Během večera zazní premiéra písně věnovaná Antonínu Cyrilu Stojanovi, kterou napsali Jiří Pavlica a Renata Putzlacher. Koncert chce poděkovat všem lidem dobré vůle, kteří pomáhají druhým lidem v naší zemi. A nejen děkovat, ale cestou dobrého příkladu povzbudit i další pro pomoc bližním,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Večerem provede moderátorské duo Marcela Augustová a Jiří Václavek. Výtěžek z koncertu půjde na Konto lidí dobré vůle. Peníze obdrží sbírka Charity „Daránek“, určená dětem v nouzi, Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, který pomáhá onkologicky nemocným pacientům, a také sbírka iniciovaná poutním domem Stojanov pro Církevní dětský domov Emanuel.

Připomeňte si, jaké byly Dny lidí dobré vůle v roce 2022:

| Video: Youtube

Během odpoledne 4. července se koná na Velehradě program Mladí fandí Velehradu. Nejen náctiletí návštěvníci se mohou těšit na Escape Room, parkouristy ze skupiny Improve Yourself, talk show, stan Grand šapitó s hudební kavárnou, chill zónou nebo kreativním tvořením. Odpoledne vystoupí Thabata Oliver a večer se pak představí  LCH - Lamačské chvály, gedeON worship a oblíbení rapeři TowMeot v čele s Martinem Augustínem Dvornickým.

Chybět nebude ani tradiční Mezinárodní setkání vozíčkářů, dětský program Velehrad dětem s vystoupením Čiperků a Oveček na cestách, vzdělávací seminář pro rodiny, fotografický workshop s Ondřejem Durczakem, soutěž ve fotbalových dovednostech, ruční přepisování Bible, celá řada zajímavých výstav, vernisáží a aktivit pro děti. Zajímavá bude i přednáška o velehradských zvonech.

„Dny lidí dobré vůle vnímám jako ideální příležitost se potkat, na chvíli se zastavit, zamyslet se, popovídat si, načerpat novou energii. Děkuji všem, kdo se na organizaci této akce podílejí, a jsem rád, že se jí náš kraj také aktivně účastní. Na Velehrad srdečně zvu všechny občany nejen Zlínského kraje. Věřím, že se zde potkáme v hojném počtu,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Cyrilometodějské slavnosti 2023 vyvrcholí ve středu 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní mší svatou. Hlavním celebrantem bude Jude Thaddeus Okolo, arcibiskup a apoštolský nuncius. Kazatelem pak bude administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. Od 12.30 do 15 hodin se uskuteční koncert dechové muziky a bude připraven také program pro děti. Organizátoři očekávají přítomnost řady krojovaných účastníků.

Národní pouť na Velehradě 2022:

Národní pouť na Velehradě 2022 | Video: Deník/Pavel Bohun

Pro ty, kdo chtějí přijet na Velehrad autem, bude od 14 hodin 4. července do 17 hodin 5. července na obchvatu Starého Města fungovat provizorní záchytné parkoviště. Spojení s Velehradem bude zajištěno kyvadlovou autobusovou dopravou. Přespat bude možné ve stanovém městečku, zájemci se musí zaregistrovat předem.