Velehradský benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který byl tradičně jedním z hlavních bodů programu cyrilometodějských slavností na Velehradě, vynesl v úterý večer 805 tisíc korun. To je o 295 tisíc korun méně než vloni.

Podle pořadatelů koncertu může výsledná částka ještě vzrůst, protože lidé mohou posílat dárcovské textové zprávy až do středy, tedy do skončení Dnů lidí dobré vůle.

Výtězek koncertu pomůže dětem v nouzi i nemocným

Výtěžek koncertu letos zamíří na Konto lidí dobré vůle. Finanční prostředky dostane sbírka Charity ČR „Daránek“, určená dětem v nouzi, Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, který pomáhá onkologicky nemocným pacientům, ale také sbírka iniciovaná poutním domem Stojanov pro Církevní dětský domov Emanuel.

Církevní slavnost Dny lidí dobré vůle, 5. července 2023, Velehrad. Slavnostní mše svatá na nádvoří u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.
VIDEO: Na Velehrad dorazilo 30 tisíc poutníků. Dny lidí dobré vůle vrcholily mší

Koncert lidí dobré vůle odstartovaly úderem 20. hodiny zvony z věží baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Rozhoupali je velehradští zvoníci. Jejich hlavním velehradským zvoníkem je David Vojáček, který měl od 16 hodin v kapli zvané Cyrilka přednášku o velehradských zvonech.

Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě vynesl 805 tisíc korun pro potřebné, úterý 4. července 2023Thabata Oliver.Zdroj: Deník/Zdeněk SkaličkaHudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem si na pódium před prelaturou pozval řadu zajímavých hostů. Deseti tisícům diváků zazpívala například Thabata Oliver, zpěvačka původem z Brazílie, vystupující v rytmu gospelreggae.

Česko navštívila poprvé v roce 2018: se skupinou Christa vystoupila na vsetínském festivalu UNITED. Tam ji zaujal bubeník Stanley Jahoda. Dnes jsou manželé a na úterním Večeru lidí dobré vůle vystoupili společně.

Na koncertu se dále představila známá slovenská zpěvačka Sima Magušinová Martausová rodačka z Považskej Bystrice, ale také český zpěvák, skladatel a autor písní Michal Hrůza. Jeho hitem se mimo jiné v letech 2005 a 2006 stala Voda živá, která byla původně skladbou pro Anetu Langerovou.

Na Velehradě se setkalo 120 vozíčkářů ze tří zemí; Dny lidí dobré vůle; úterý a středa 4. a 5. července 2023
Na Velehradě se setkalo 120 vozíčkářů. Pozdravil je arcibiskup i Petra Janů

Na pódiu hrála a doprovázela účinkující zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, představily se pěvecké sbory Stojanova gymnázia Velehrad, Akademický sbor Žerotín a Slovácký orchestr mladých. V závěru Večera lidé dobré vůle zazněla premiérově píseň věnovaná Antonínu Cyrilovi Stojanovi, kterou napsal Jiří Pavlica s Renatou Putzlacher.

Slavice Petra Janů i premiér Petr Fiala

Pomyslnou tečku za vystoupením pěveckým vystoupením udělala Petra Janů, stálice české hudební scény. V roce 1978 skončila ve Zlatém Slavíku na druhém místě. „V letech 1987 až 1989 se stala Zlatou slavicí,“ prozradilo moderátorské duo Koncertu lidí dobré vůle, Marcela Augustová a Jiří Václavek.

Ti připomenuli návštěvníkům koncertu i divákům České televize, kdo to byl Antonín Cyril Stojan. Kněz, vlastenec a politik nazývaný „tatíček Stojan“, protože byl skutečný lidumil.

Cyklopoutníci dorazili po 1800 kilometrech ze Soluně na Velehrad.
Cyklopoutníci dorazili ze Soluně na Velehrad. Ujeli 1800 kilometrů sedmi zeměmi

Moderátoři si v průběhu koncertu pozvali na pódium premiéra Petra Fialu, který mimo jiné řekl, že s Velehradem jsou spojeny počátky víry a kultury.

„Velehrad není jen symbol, ale místo stále živé. Dny lidí dobré vůle jsou jakousi protilátkou proti špatné náladě, beznaději a bezmoci, Kde jinak, než na Velehradě bychom si měli připomínat, že bojovat proti agresivitě a nenávisti lze jen slušností a pozorností,“ řekl premiér Petr Fiala.

Administrátor olomoucké arcidiecéze Mons. Josef Nuzík poděkoval všem lidem, za účast na Večeru lidí dobré vůle a vyslovil přání, aby se Dny lidí dobré vůle, patřící k nejvýznamnějším církevním svátkům v roce, v nichž nebude chybět ani zmíněný koncert, konaly pravidelně v červenci i v příštích letech.

V závěru koncertu přišly vzdát s orelskými prapory poctu A. C. Stojanovi tři slovácké dechovky. Bojané z Dolních Bojanovic, Šarovec z Hluku a Staroměstská kapela.