Jak dlouho vlastně u Vlčnovjánku působíte?

Petra: Už šestnáctým rokem, přišla jsem do souboru v roce 2000.

Gabka: Dětský soubor pomáhám vést pět let, od roku 2011.

Kolik soubor navštěvuje v současné době dětí? Kolik je nejmladšímu členovi?

Momentálně máme 20 dětí, jsou rozděleny ve dvou skupinkách podle věku. V první je 16 dětí ve věku od šesti do deseti let, ve druhé skupince jsou čtyři děti ve věku jedenáct až čtrnáct let.

Jak často zkoušíte a jak zkouška vypadá?

Zkoušíme jednou týdně, a to vždy ve středu. V případě potřeby (před vystoupením – pozn. aut.) i vícekrát. Náplní zkoušky je rozcvička, následuje taneční průprava a potom opakujeme čísla, která máme v repertoáru, či se učíme něco nového. Když je třeba, zkoušíme i s muzikou. Na závěr si většinou něco zahrajeme, na přání dětí.

Chodí na zkoušky rodiče? Jaký je o soubor zájem?

Rodiče si děti pouze vyzvednou, ale na zkoušce nejsou přítomni. Zájem je průměrný, neboť aktivit ve Vlčnově je hodně.

Zaměřujete se hudebně na nějaký region nebo spíše na dětské písně z různých regionů?

Snažíme se, aby se děti především seznámily s naším regionem a tomu jsou přizpůsobena i veškerá taneční či hudební čísla.

Jak udržujete pozornost dětí při zkoušce?

Těžko… Mezi jednotlivé části zkoušky zařazujeme různé tance, písničky, aby to nebylo pořád stejné. Nové věci se učíme formou hry, což je pro malé děti nejlepší forma výuky.

Jak často vystupujete?

Vystupujeme několikrát za rok, většinou doma ve Vlčnově nebo v blízkém okolí. Průměrně máme kolem šesti vystoupení. Letos jsme dostali pozvání zúčastnit se dětského programu na Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice.

Pokračují děti z vašeho souboru pak do „dospělého"? Jak často se to stává?

Ano, děti odchází do většího souboru Šohajek, někteří ze starší skupinky pak přímo do dospělého Vlčnovjanu. Například před deseti lety byla parta staršího Vlčnovjánku, čtyři páry, která odešla téměř celá do Vlčnovjanu. V poslední době se najde vždy aspoň několik jednotlivců, kteří dále tancují.

Soubor slaví 55 let existence, o čem bude slavnostní program?

Program se jmenuje Pojď si s námi hrát, takže bude o hraní si. Na co všechno si děti v minulosti hrály a na co si hrají dnes. O tom, že hrát si může každý – malý, starší, vedoucí i rodiče nebo diváci. Hlavní myšlenka pořadu je o tom, že je dobře umět si hrát.

Čeho si za dobu existence souboru nejvíce ceníte?

Toho, že v dětech, kterým předáváme, co nás samotné baví a co máme rády, zanecháváme vztah k folkloru a tradicím. Že mnozí pokračují a věnují se folkloru, ať už jako tanečníci či muzikanti. A také si ceníme toho, že je náš soubor smysluplným využitím volného času dětí.

Spolupracujete s nějakou muzikou?

Obnovili jsme spolupráci s cimbálovou muzikou Vlčci pod vedením paní Jitky Kučerové, pod ZŠ a MŠ Vlčnov.

Když chtějí děti k vám do souboru, co musí ony nebo rodiče udělat?

Nic složitého, neděláme žádné talentové zkoušky nebo výběr. Stačí když se přihlásí tím, že přijdou na zkoušku. Fungujeme na vesnici, takže jsme rády za každé dítě, které se chce něco naučit. Když je talentované, je práce o to radostnější.