Hradiště letos ozdobí navíc šestnáct stožárů. V Brodě strom rozsvítí už v pátek 23. listopadu

Uherskohradišťská radnice letos na vánoční výzdobu uvolní z městského rozpočtu částku sto tisíc. „Máme vyčleněno sto tisíc korun na nákup a údržbu vánoční výzdoby. Částka však nezahrnuje spotřebu elektrické energie,“ prozradila mluvčí hradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková s tím, že letos radní výzdobu rozšíří o šestnáct stožárů veřejného osvětlení. Stromy budou v Hradišti ozdobené čtyři, a to na Masarykově, Mariánském a Palackého náměstí a čtvrtý na náměstí Míru.

„Náklady na výzdobu města rostou úměrně zdražování elektřiny. Počítáme proto do budoucna s inovací ozdob na úspornější,“ podotkla mluvčí radnice. Celkový příkon vánočního osvětlení představuje asi 10 % příkonu veřejného osvětlení v celém městě. Výzdoba se v metropoli Slovácka rozsvítí 5. prosince. Všímaví obyvatelé města však jednu rozsvícenou ozdobu pozorují už nyní. „Od té doby, co jsou ozdoby pověšené, jedna z nich v ulici Sokolovská svítí,“ řekl obyvatel Uherského Hradiště Karel Nováček.

Radní v Uherském Brodě se rozhodli vánoční strom rozsvítit už dnes. „Letos jsme investovali drobné částky na opravu ozdob. Získali jsme však od sponzora nový osvětlovací prvek, takže nás letos investice do výzdoby vyjdou na osmdesát tisíc korun,“ prozradil brodský starosta Ladislav Kryštof.
Výzdoba je připravena také ve Starém Městě, rozsvítí se však až s vánočním jarmarkem, který letos radní pořádají poprvé, a to v neděli 9. prosince. „Kompletní výdaje spojené s vánoční výzdobou jsou u nás asi 170 000 korun. Jen montážní a demontážní práce přijdou městskou pokladnu na 50 000 korun. Do vánoční výbavy jsme vloni investovali 25 000 korun,“ uvedl starosta Starého Města Josef Bazala.

Bojkovičtí vloni rovněž dokupovali nové zařízení, a to asi za 50 000 korun. Strom místní uvidí svítit od 6. prosince.

U příležitosti adventního koncertu v neděli 2. prosince zazáří výzdoba také v Kunovicích.

Nebezpečí požáru hrozí podle mluvčího krajských hasičů Iva Mitáčka vždycky. „Ještě jsme ale takový případ neřešili. Horší je spíše špatné zacházení se zábavní pyrotechnikou,“ uvedl Mitáček.

Kolik stojí vánoční výzdoba měst:

Uherské Hradiště – 100 000 korun (bez spotřeby elektřiny)
Uherský Brod – 80 000 korun
Staré Město – 170 000 korun
Bojkovice – 50 000 korun