„Jakmile se totiž vrátíme z prázdnin, čeká nás hned několik výjimečných událostí," říká ředitel divadla Igor Stránský. Vstupenky na všechna jmenovaná představení připravovaná na září začíná Slovácké divadlo prodávat v úterý 10. června od 8 hodin na telefonu 572 554 455 nebo prostřednictvím webových stránek www.slovackedivadlo.cz.

Oslava 85. narozenin Květy Fialové

1. září oslaví legendární česká herečka Květa Fialová záviděníhodné 85. narozeniny. Česká televize o ní připravuje dokument, pražské divadlo ABC, kde byla paní Květa od padesátých let v angažmá u Jana Wericha, chystá velkou výstavu a benefiční představení, herečka si ale přála, aby jubileum oslavila mezi svými přáteli v Uherském Hradišti. „Je nám ctí, že můžeme Květě Fialové vystrojit velkou oslavu. Přijede na ni celá řada gratulantů, pokřtíme unikátní knihu vzpomínek a plánujeme jedno velké překvapení," slibuje ředitel divadla Igor Stránský, jenž stál u zrodu inscenace Harold a Maude, za kterou získala Květa Fialová Thálii. Oslava jejích 85. narozenin proběhne v neděli 31. srpna.

Už 110. repríza muzikálu Donaha!

„Když jsem připravoval muzikál Donaha!, myslel jsem si, že se dotýkáme interpretačního maxima herců Slováckého divadla. Oni mě však přesvědčili, že to nejenom hravě zvládnou, ale že dokáží muzikál hrát stejně skvostně několik dalších let a jeho kvalitu posunovat stále výš," prohlásil režisér Radek Balaš, jenž v roce 2005 nastudoval slavné Donaha!, které se za téměř deset let stalo nejdéle hraným Donaha! na českých jevištích. Pokořilo tak i inscenaci Divadla na Vinohradech s hereckými hvězdami, jakými byla Jiřina Jirásková, Jana Hlaváčová, Ladislav Frej a další. 110. repríze Donaha! bude věnován pátek 12. září. Divadlo navíc připravuje i překvapení v podobě nové muzikálové posily.

Rychlé šípy už počtyřsté

„Mysleli jsme si, že komedii zahrajeme tak desetkrát pro kamarády a skončí. Ani ve snu nás nenapadlo, že s ní přepíšeme dějiny Slováckého divadla," prohlásil herec David Vaculík před rokem, když divadelníci vítali jubilejního 100 000. diváka slavné jevištní podoby komiksů Jaroslava Foglara.

Za rok se toho opět hodně přihodilo. David Vaculík se stačil nejenom oženit, ale také zplodit syna se stejným jménem, jakou má jeho nejhranější postava. Komedie Roberta Bellana Rychlé šípy se ale hraje dál a v září oslaví neuvěřitelnou 400. reprízu.

„Opět pozveme hosty, opět vymyslíme něco nového, opět uspořádáme velký raut. Hlavně se ale těšíme, že to jubileum pořádně oslavíme," slibuje herec. Všechno vypukne ve středu 17. září od 19 hodin.

Vracejí se Nájemníci

Co všechno se může přihodit během jediného odpoledne v rodině nezaměstnaného Erika Swana, který se rozhodl skončit s podvody se sociálními dávkami? O tom vypráví brilantně napsaná komedie Nájemníci.

S obrovským úspěchem se hraje už rok v režii Zdeňka Duška a mohla se blížit k padesáté repríze.

Bohužel v květnu se všechno změnilo, když se představitel hlavní role Jiří Hejcman musel nečekaně podrobit operaci.

„Zrušili jsme několik repríz komedie, ale divákům jsme slíbili, že hned jak to bude možné, Nájemníky na program vrátíme," připomíná ředitel Stránský s tím, že ten pravý čas nastal právě nyní.

Navíc na září v divadle naplánovali hned několik mimořádných repríz.

Chystá se premiéra Krabaretu

Malá scéna Slováckého divadla pamatuje mnohé. Divadelníci na jejich prknech nastudovali inscenace o několika reprízách, ale také se zde narodily Rychlé šípy, jež se hrály už téměř čtyřsetkrát a dodnes patří k tomu nejlepšímu, co hradišťské divadlo nabízí. Za nejslavnější éru však pamětníci považují 80. léta, kdy vznikaly kabarety Přemysla Ruta. Nyní na ně divadelníci navazují inscenací hry Fraška à la krab (Krabaret). „Jsme rádi, že oživíme žánr, který Slovácké divadlo svého času proslavil po celé republice. Budeme rádi, když na úspěchy navážeme, byť nás od nich dělí desítky let," přeje si ředitel Stránský a připomíná, že novinku, jež měla být uvedena už v květnu, ale pro nemoc ji přeložili, napsal speciálně pro slovácké herce Milan Šotek. Premiéru bude mít 1. září v 19.00 hodin.

Autor: Josef Kajetán