V sobotu Filmovku slavnostně odstartuje moravská premiéra sci-fi Bod obnovy. V rámci doprovodného programu vystoupí David Koller, PSH, Vladimír Merta či Vojtěch a Tatiana Dykovi. Festival potrvá do 3. srpna.

„Dnes otevíráme všem návštěvníkům a hostům brány 49.Letní filmové školy a s celým týmem těšíme nejen na každé setkání, ale především na to, jak si společně užijeme krásný čas naplněný kvalitním filmem a kulturou,“ řekla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená, která letos očekává 5000 až 6000 akreditovaných návštěvníků.

Sobotní premiéra

První filmová projekce začala v pátek v poledne, slavnostní zahájení přehlídky je na programu v kině Hvězda v sobotu od 19 hodin. Promítat se bude česká sci-fi Bod obnovy režiséra Roberta Hloze, která do kin zamíří v září. Film uvedou vedle režiséra herci Andrea Mohylová a Matěj Hádek a producent Jan Kallista.

V distribučních předpremiérách uvede LFŠ i další české a slovenské novinky. Filmoví fanoušci uvidí snímek Brutální vedro, který získal zvláštní uznání poroty na karlovarském filmovém festivalu, a dále filmy Citlivý člověk, Hadí plyn, Přišla v noci a Úsvit.

Filmový program se i letos dělí do tří základních bloků Historie, Současnost a Česko/Slovensko, které jsou doplněny programem hostů a pořadatele LFŠ Asociace českých filmových klubů.

Letní kino zdarma

Dvě letní kina budou přístupná zdarma. Kino na Masarykově náměstí poběží až do soboty 5. srpna a promítne atraktivní české novinky a filmy pořadatele Letní filmové školy Asociace českých filmových klubů. Ve Smetanových sadech dostanou prostor snímky, pod jejichž scénářem je podepsaný Jan Procházka.

Páteční program:

Smetanovy sady: 21:30 - Trápení

Masarykovo náměstí: 22:00 - O malých věcech

Smetanovy sady: 23:30 - Slasti otce vlasti

Masarykovo náměstí: 23:59 - Frank

Ocenění a hosté

Asociace českých filmových klubů letos své ceny udělí herci Ivanu Trojanovi a režisérům Rajku Grlićovi, Lavu Diazovi a Miloslavu Lutherovi. Ocenění získají i klubisté Jitka Donátová a Roman Marčák z filmového klubu v Pardubicích.

Hostem festivalu bude i chilský režisér Fernando Guzzoni, odborník na dílo Pedra Almodóvara José Arroyo či maďarští režiséři Tibor Bánóczki a Sarolta Szabóová.

Doprovodný program

Tradičně nabitý doprovodný program Letní filmové školy zahájí v sobotu 29. července Sto zvířat koncertem zdarma na Masarykově náměstí.