V neděli dopoledne v ní zasedlo k hodnocení bezmála pěti stovek vzorků vín z východní a jižní Moravy, ale i slovenské obce Nemčiňany, osmačtyřicet degustátorů, aby posoudili, kterému vínu přiřknou titul šampion v jednotlivých odrůdách.

„Co do množství i kvality patří loňská vína k těm lepším ročníkům jednadvacátého století. Přesto si myslím, že   některými odrůdami vína 
z roku 2011 je příliš brzo obesílat výstavy, protože nejsou dost vyzrálá,“ uvažoval Petr Ondruch, jeden z pořadatelů čtyřiašedesátého ročníku  výstavy vín v Traplicích.

Podotkl, že k nedělní degustaci byly předloženy dvě třetiny vín z loňské úrody hroznů a mnohá ještě nevyzrálá.
Souhlasně mu přikyvoval garant traplické výstavy vín, dvaasedmdesátiletý Vojtěch Luža z Velehradu. „Z loňské sklizně hroznů očekávám velmi pěkná vína, ale třeba obesílat jimi  takzvané valentýnské výstavy bylo dost brzo. Dostanou-li se ta vína na košty od druhé poloviny března až do května, určitě budou chutnější,“ poznamenal Luža.

Prozradil, že je zastáncem stobodového systému hodnocení kvality vína, který ho umožňuje daleko přesněji vyhodnotit ve všech jeho projevech. „Po mnoha letech dvacetibodového systému se prostě se vzrůstající kvalitou vína mění i postup jeho hodnocení. To je ale na dlouhé povídání,“ řekl Luža, který má dlouholeté vinařské zkušenosti.

Ne všichni ale systém kvitují. „Stobodový systém je podle mého mínění na úkor něčeho tak trochu odflinknutý. Nejsem mu nakloněn. 
V Traplicích se hodnotí a snad 
i v dalších letech bude hodnotit dvacetibodovým systémem,“ řekl svůj názor pětašedesátiletý Ondruch, který vinaří od roku 1979. Nakonec se s Lužou částečně shodli na tom, že zkušený znalec zdegustuje víno dobře, ať ho hodnotí jakýmkoliv systémem.