Před několika dny se dozvěděla, že se v nemocnici mají stromy kácet. „Nějaké stromy už odtud odstranili a další se prý kácet mají. Zůstane tam vůbec nějaká zeleň? Nemělo by vedení nemocnice přemýšlet spíše nad tím, jak zelené plochy v nemocnici rozšířit? Byla by velká škoda, kdyby pacienti přišli o poslední zelené plochy v areálu," netají svou nespokojenost seniorka.

Plánovanému kácení stromů chtějí zabránit i hradišťští ochránci zeleně. „Kácet se tam prý bude na různých místech, celkem má jít asi o tři desítky vzrostlých stromů. Domnívám se, že není důvod kácet všechny, ale že v případě mnoha vybraných stromů by stačila jejich menší úprava a ořez," vysvětlil Ludvík Stloukal, který je členem hradišťského občanského sdružení Chraňme zeleň.

Nespokojenci stavbě brání stůj co stůj. Vyjádřili nesouhlas, kvůli kterému se datum kácení zřejmě odsune. „Oslovíme zástupce krajského úřadu ve Zlíně, aby zdravotní stav stromů ještě posoudili a vydali nové stanovisko. Věřím, že alespoň několik stromů zachráníme," míní odhodlaně Stloukal. Mluvčí hradišťské nemocnice Ludvík Valouch upřesnil, že před několika dny se v areálu zdravotnického zařízení uskutečnilo takzvané místní šetření, kterého se účastnili zástupci odboru životního prostředí, členové vedení nemocnice i zástupci sdružení Chraňme zeleň. Zástupce odboru životního prostředí hradištské radnice Květoslav Fryšták podotkl, že kvůli probíhajícímu schvalovacímu procesu dojde ke kácení stromů nejspíš až na podzim. „Pokud bude kácení povoleno, uskuteční se nejdříve v listopadu letošního roku. Podle předběžné dohody s vlastníkem, tedy Zlínským krajem, akci zaplatí nemocnice. Finanční náklady ale zatím neznáme," podotkl Ludvík Valouch.

V současné době ale není jisté ani to, kolik stromů nakonec z areálu nemocnice zmizí.

Jisté je jen to, že na odbor životního prostředí přišla žádost od Uherskohradišťské nemocnice na povolení kácení 29 stromů. „Jedná se vesměs o dřeviny, které jim dendrolog označil za havarijní. Jsou mezi nimi lípy, buk, javory, topoly, jabloně, jírovce a hlohy. V současné době probíhá správní řízení. Do vydání rozhodnutí nelze spekulovat, kolik stromů nakonec bude povoleno skácet, ani jaká a kde bude stanovena náhradní výsadba," sdělil mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

O stanovisko žádala redakce Slováckého deníku také vedení Krajského úřadu ve Zlíně. Do uzávěrky tohoto čísla ale „kraj" žádnou odpověď neposkytl.

K podobnému rozsáhlejšímu kácení došlo v nemocnici i loni v březnu. Tehdy muselo několik desítek stromů ustoupit stavbě nového centrálního pavilonu.