Konat se bude od 9 do 16 hodin a její účastníci si budou moct prohlédnout tamní letadla zvenčí i zevnitř a přitom vykonat i dobrý skutek.

„Troufám si říct, že akce je oblíbená. Každoročně se do ní zapojí přes 100 lidí a jsou takoví, kteří žádný ročník nevynechali,” řekl ředitel muzea Martin Hrabec.

I letos muzejníci očekávají účast okolo 150 umývačů. Záležet prý ale bude na počasí. Umyvající by se podle Hrabce měli vybavit pracovním oblečením, úklidovým vybavením podle libosti a hlavně dobrou náladou. Základní potřeby, jako hadry, saponát a hadice s vodou, má muzeum připraveno.

V Tupesích měli dvě Moreny, jen jednu ale zapálili a hodili ji do potoka
V Tupesích měli dvě Moreny, jen jednu ale zapálili a hodili do potoka

S umýváním 25 letadel v expozici budou pomáhat také dobrovolní hasiči z Kunovic a Záhorovic, kteří se akce účastní už od jejího začátku. Jako odměnu za vykonanou práci pak všichni dostanou permanentky na vstup do muzea na celý rok zdarma.

„Je to pro nás ohromná pomoc, a takže tohle je jen drobnost, kterou se snažíme vyjádřit náš vděk,” dodává další z organizátorů Lukáš Skládal.

Akce U vznikla v roce 2014 jako happening ve snaze upozornit na atraktivitu tehdy upadajícího muzea. Od roku 2015, kdy se muzea ujala současná parta muzejníků pod Hrabcovým vedením, probíhá téměř každoročně.

Za 10 let se akce nekonala třikrát. Jednou v roce 2016, kvůli pracím na Naganském expresu, dvakrát za sebou pak v letech 2020 a 2021, a to kvůli protiepidemickým opatřením.