Počasí roku 2010 namíchalo do rukou sadařů hodně mizerné karty. Méně než loni bude všech druhů ovoce. Doplatí na to i páleníci a brigádníci.

Z letošní sklizně meruněk jsou sadaři smutní už teď. „Vypadá to velice zle. Když kvetly meruňky a trnky, tak buď pršelo, nebo byla zima. Takže výskyt meruněk a trnek je na jihovýchodní Moravě pouze sporadický. Bude to bída,“ domnívá se Petr Chaloupka z Agrární komory České republiky.

Špatný rok čekají pěstitelé na Hradišťsku. „Podle informací od našich zahrádkářů je to slabé. V době květu bylo deštivo a včely nemohly opilovávat. U počasí si ale nikdy nemůžeme říct, že je ideální. Sezona rozhodně nebude odpovídat minulému roku, co se vypálené kořalky z trnek, jablek nebo jiného ovoce týče,“ konstatoval místopředseda uherskohradišťského územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Zdeněk Hradský.

Na slabou úrodu si postěžoval i vedoucí kunovické pálenice Jiří Šácha. „Třešně jsou, ale hnijí kvůli deštivému počasí, které panovalo. Sem tam se vyskytne nějaká meruňka a durancie a švestky odpočívají po loňské vydatné sezoně. To jich byla opravdu bohatá úroda,“ připomněl loňské ovocné hody Šácha.

Podle něj je pro zdar sezony důležité, aby bylo v době květu příznivé počasí. „To znamená, aby nebyla zima, a včelky tak mohly vyletět z úlů, a aby potom nedošli ledoví muži a plody nepomrzly,“ uvedl páleničář, který letošní neúrodu modrého ovoce vysvětluje střídáním dobrých a špatných period. „Naše durancie mají střídavou plodnost. Pokud maximálně urodí, další rok odpočívají,“ dodal Šácha.

Ani pesimistické, ani optimistické nejsou zprávy z Uherskobrodska. „Někde trnky jsou, jinde není ani jedna. Jejich množství se různí podle dané oblasti. Záleží, jaký byl kde tah mrazu. Důležitou roli sehrál i vítr, kvůli kterému velké množství ovoce popadalo. Údaje ale nelze zobecnit pro celé námi sledované území,“ uzavřel předseda uherskobrodských zahrádkářů Josef Koníček.