Návštěvníci na ní našli na dvaceti panelech a ve vitrínách na 400 svatých obrázků ze 17. až 20. století, které jsou druhem drobné devoční techniky, 98 kancionálů a misionárních knížek pro křesťanskou bohoslužbu a soukromou modlitbu, ale také drobné liturgické předměty, svaté obrazy.
„Mezi nimi je řada unikátů. Třeba svaté obrázky, které byly malovány ručně na pergamenu. Na mnoha obrázcích se prolíná více tiskových technik, doplňovaných například jemnými a bohatými krajkami," uvedl Bořek Žižlavský, místostarosta Buchlovic, sběratel a jeden ze strůjců výstavy, který se na ní prezentuje největším počtem svatých obrázků.
Výstava kancionálů a svatých obrázků měla podle něj svoji premiéru v Buchlovicích před sedmi lety a setkala se tehdy u návštěvníků s velkým ohlasem. „Od té doby svatých obrázků mezi občany městyse přibylo, proto jsme se rozhodli uspořádat jejich výstavu. Na ni nám zapůjčilo devoční grafiku a kancionály ze svých sbírek devatenáct Buhlovjanů," prozradila Pavla Večeřová, vedoucí Československého kulturního centra v městyse a sbormistryně tamního chrámového sboru.
Svaté obrázky, které prošly staletým vývojem po stránce technické i námětové, budou v Muzeu Podhradí k vidění do 30. dubna příštího roku. „Provázely věřícího člověka prakticky celým životem. Ten je uchovával v modlitebních knížkách, v truhlách, zdobil si jimi domácí interiér. Lidé je vkládali svým blízkým do rakví, aby je provázeli na poslední pouti," zalistoval v historii devoční grafiky Bořek Žižlavský.
Protože výstava bude otevřena v čase adventu, předvánočním i vánočním, nechybí v expozici betlém s 24 třiceticentimetrovými figurkami z lipového a ořechového dřeva od lidového řezbáře Františka Smětáka z Tupes. Tečku za vernisáží udělal zpěv písně Byla cesta, byla ušlapaná, kterou zapěli její účastníci společně s buchlovickým chrámovým sborem. „Každá vernisáž tu končí nějakou společnou písní, takže konec světa určitě ještě nenastane," řekl s šibalským pousmáním Jiří Večeřa.