Pátrání po legendárním drakovi se bude konat na základě náhodného objevu, který učinili dva archeologové při obyčejné prohlídce ostrožského zámku. „Archeologové se jen chtěli podívat na zdejší výstavu fotografií z fotoateliéru Antonína Koukala. Byli velmi překvapeni, když na jedné z nich uviděli znaky odkazující na starý rukopis z roku 1564,“ prozradila Andrea Helmichová z odboru kultury v Uherském Ostrohu.

Dodnes se uchovala pouze legenda, že kdysi v Uherském Ostrohu pod Pandravským mostem žil drak. Pouze tyto ojedinělé záznamy dokazují, že se zakládá na pravdě. Historické fotografie ze zmiňované výstavy tak přinášejí svědectví, že se v jedné ostrožské rodině zřejmě z generace na generaci předával odkaz na poselství draka.

„Archeologové tak šli tentokrát na jisto. Podařilo se jim odhalit skryté dračí vejce a tajemný rukopis, který vysvětluje, co je třeba udělat, aby se z vejce vylíhl nový drak,“ vysvětlila Helmichová.

Vedení města proto svolilo naplnit dávný rituál. Ostrožané chtějí pozvat hlavně děti z blízkého okolí, které mají čisté duše, aby jim pomohly oživit spící vejce. Podle slov Helmichové do Uherského Ostrohu také dorazila speciální skupina cizinců, kteří si říkají Strážci draka. Jedná se o zastupce z Francie, Španělska, Ruska, Německa a Jižní Koreje, kteří mají s draky už jisté zkušenosti.

Městský úřad láká všechny čestné a ušlechtilé občany města, aby pomohli svému ochránci na svět.