„Touha po míru a po svobodě by měla být největší touhou lidstva. Už Komenský se za to modlil. A kde jsou naše touhy? Nesměřují k něčemu, co se drolí jako štěrk a písek? Letošní Dny Komenského dostaly tento pacifistický nádech schválně. Pokud se ptáte „proč", otevřete si noviny nebo si pusťte televizi," vybízejí k zamyšlení pořadatelé akce už v záhlaví doprovodného plakátu. Někdejší velkolepé oslavy Dne učitelů už zavál čas a zůstaly na ně jen vzpomínky pamětníků. „Doba se změnila, ale odkaz J. A. Komenského nestačí udržovat jen v muzeu. Je třeba životaschopné akce v duchu dneška," tvrdí Jan Kment z Uherskobrodských patriotů a přiznává, že o to více jej těší aktivita mladých, současných i bývalých studentů a pedagogů Gymnázia J. A. Komenského v Uherském Brodě. „Žádný příkaz, žádné pokyny, prostě nápad a chuť něco udělat. Název ponechali, obsah zásadně změnili," poukazuje Jan Kment na občanském sdružení Tenebrae fascarum, které se coby jeden z organizátorů Dnů Komenského vydalo na tuto ne zcela jednoduchou cestu. „Našlo pomocníky v Muzeu J. A. Komenského a podporu získalo i od vedení města Uherský Brod. Je to již druhý ročník této akce. Přejme si, aby v dobrém navázala na tradice budované v minulosti a stala se moderním mementem odkazu učitele národů," oceňuje Jan Kment aktivitu gymnazistů.

Slova vedoucího o. s. Tenebrae fascarum Petra Sedláře naznačují, že Kmentův optimismus v této věci je na místě. Už v pondělí 18. března vyrazí do brodských ulic s křídami v rukou školáci z družin při všech brodských školách. Co se prý na chodnících objeví, je jen na nich. Heslem akce je Komenský na každém kroku. „Stejný úkol budou mít i účastníci zážitkově vzdělávací akce Po stopách Komenského, které křídou vybavíme cestou z muzea nebo Domu dětí a mládeže, což jsou organizace, které mají tuto výchovnou akci, která loni vzbudila velmi pozitivní ohlas, na starosti," vysvětluje Petr Sedlář. Ruku k dílu může podle něj přiložit kdokoli z obyvatel města. „Během pondělí bude u obelisku Via lucis krabice s křídami a tombola Komenského citátů. Kde a čí rukou se na chodnících obtisknou, tak to skutečně netuším," usmívá se Petr Sedlář.

Ve čtvrtek 21. března se v kavárně Ulité Kafé sejdou studenti brněnské konzervatoře a vynikající klavírista, aby otevřeli Komenského spis Křiky Eliášovy. „Je to útlé, nedokončené pracovní torzo spisu, který měl být kratší a srozumitelnější verzí Obecné porady. Je plný touhy po míru a nenásilí, praktických rad a apelů. Ačkoli o Komenském rádi mluvíme, jen málo kdo z nás od něj něco přečetl. Je to skvělá příležitost, jak se k jeho myšlenkám, letos tedy pacifistickým, dostat, ‚inhalovat' je na skvělém místě, mezi příjemnými lidmi," láká do kavárny Petr Sedlář. Ten poukazuje také na druhý ročník konference v budově tamního Gymnázia J. A. Komenského, v pátek 22. března, k aktuálním tématům pedagogické praxe. Po dvou praktických seminářích čeká posluchače série přednášek a příspěvků od odborníků z praxe, z neziskových organizací napříč Moravou. Konference je součástí kampaně Česko mluví o vzdělání. Na podvečer jsou připraveny také příspěvky hostů z univerzit. „Na konferenci se dostane každý, kdo bude chtít. Pokud bude chtít usnadnit práci pořadatelům a získat řadu výhod, měl by si na stránkách konference.ub.cz proklikat svou akreditaci," radí Petr Sedlář.

Šest otázek pro Petra Sedláře

Jak dlouho vlastně Tenebrae fascarum v Uherském Brodě působí, co jeho název znamená a čím dalším se toto občanské sdružení zabývá?

close Petr Sedlář. zoom_in Letos v květnu to bude pět let, co se tehdy partička brodských gymnazistů dala dohromady, aby „s razítkem" mohla lépe dosahovat cílů, které si stanovila, tedy nabízet volnočasové a rozvojové aktivity především pro děti a mládež, a tak přispívat k prevenci sociálně- patologických jevů ve společnosti. Název sdružení je trochu krkolomný a odkazuje na úplně první velkou hru, kterou jsme uspořádali v okolí farské chaty odsud přesmyčka Faskar. Tenebrae znamená tmu, prázdný prostor. Pro nás je to prostor k naplnění, prosvícení. Kde nic není, jde všechno postavit, vybudovat. V současné době se věnujeme práci se sociálně ohroženými dětmi, adaptačním kurzům a školním výletům, popularizujeme a rozvíjíme zážitkovou pedagogiku na poli prevence sociální patologie, angažujeme se na poli prevence AIDS, a v neposlední řadě také organizujeme Dny Komenského.

Už vloni jste se pořadatelství Dnů Komenského účastnili, kolik lidí z řad Tenebrae fascarum bude do této desetidenní akce zapojeno letos?

Jen ze sdružení je to asi desítka nadšenců, kteří plní dílčí úkoly v jednotlivých částech projektu. Asi stejný počet lidí Dnům Komenského pomáhá skrze platformu ŠKAUTF jde o dobrovolníky ze šermířského klubu ŠKUB a z brodského skautského střediska.

Jak byste definoval hlavní cíl pořádání Dnů Komenského?

Letos jsme zvolili podtitul „Mír, svoboda a demokracie". Krom pacifistických myšlenek J. A. Komenského mají tyto dny poukázat na rostoucí a naprosto zbytečnou nevraživost mezi lidmi a společenskými skupinami navzájem. Dny Komenského mají také demonstrovat možnost široké občansko- -institucionální spolupráce. Jsou do nich totiž zapojeny nejrůznější organizace a lidé napříč celým městem. Spojuje je odvaha a chuť využít tuto příležitost k navázání partnerství, vzájemné komunikace. Toto je podle nás cesta k občanské společnosti, resp. jeden z jejich patníků.

Máte představu, co by se mohlo do programu Dnů Komenského dostat v příštích letech, protože to tam podle vašeho soudu doposud chybí?

Mám. Už letos měl být součástí oslav (v duchu Komenského „Tělo nechť každodenní hýbání své má") pěší nebo cyklistický výlet mezi „rodišti" Komenského. Letos se to nepodaří, snad v budoucnu. Společně s přáteli plánujeme také divadelní hru v cimrmanovském duchu „Všechna Komenského rodiště", práce je to nelehká, takže má také roční pauzu. Na Dnech Komenského je hezké, že nikdy nevíte, čí e- -mail vám přistane ve schránce, kdo a jakým způsobem se bude chtít přidat. Vizí je skutečně balík nesourodých aktivit nejrůznějších organizací a skupin, zastřešený jednou hlavičkou a jednou myšlenkou: Nikdo se nerodí pro sebe, všichni se rodí pro lidskou společnost.

Program

Pondělí 18. března: Komenský na každém kroku happening v ulicích města

Úterý 19. března: Po stopách Komenského vzdělávací zážitkový program

Středa 20. března: Na kávu s Komenským beseda s kulturním programem v malém sále DK od 18 hodin

Čtvrtek 21. března: Kvízy, čtení, básničky pro dětské hlavičky Knihovna Fr. Kožíka od 9 do 11 hodin

Čtvrtek 21. března: Otvírák na Komenského od 19.30 v Ulitém Kafé

Pátek 22. března: Konference k aktuálním tématům pedagogické praxe: mír, svoboda a demokracie ve výchově Gymnázium J. A. K. od 10 do 19 hodin

Sobota 23. března: Děkovná bohoslužba chrám M. J. Husa od 17 hodin

Středa 27. března: JAK chtěl změnit svět zahájení výstavy v Muzeu J. A. K. od 17 hodin